Zabiegi raka endometrium ze wsparciem robota chirurgicznego w województwie warmińsko-mazurskim dzięki zaangażowaniu Grupy NEO Hospital

zabiegi raka endometrium ze wsparciem robota chirurgicznego w wojewodztwie warminsko mazurskim

28 grudnia 2023 r. w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie miały miejsce pionierskie operacje ginekologiczne, wykorzystujące zaawansowane roboty chirurgiczne, dzięki zaangażowaniu Grupy NEO Hospital. Ten przełomowy krok otwiera nową erę dla pacjentek z rakiem endometrium w województwie warmińsko-mazurskim, umożliwiając im korzystanie z innowacyjnych metod leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie stał się pierwszym ośrodkiem w regionie, w którym wprowadzono operacje z wykorzystaniem robotów chirurgicznych. Realizacja tego programu była możliwa dzięki owocnej współpracy z Grupą NEO Hospital, opartej na modelu podwykonawczym.

Zabiegi polegały na usunięciu macicy u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy. W trakcie operacji chirurg sterował robotem za pomocą specjalnej konsoli, korzystając z czterech ramion wyposażonych w mikronarzędzia, które precyzyjnie naśladowały ruchy dłoni i nadgarstka lekarza. Taka technologia umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji w ograniczonej przestrzeni z dużą precyzją.

Zabiegi przy użyciu robotów chirurgicznych niosą liczne korzyści dla pacjentek, takie jak mniejsze urazy tkanek, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji, krótszy czas hospitalizacji i szybsze gojenie się ran. Dodatkowo, robot zapewnia lepszą widoczność pola operacyjnego dzięki trójwymiarowemu obrazowi i 10-krotnemu powiększeniu. Ta zaawansowana metoda umożliwia dokładniejsze usuwanie zmian nowotworowych, minimalizując jednocześnie uszkodzenia zdrowych tkanek.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się rosnące wyzwania związane z leczeniem raka trzonu macicy (raka endometrium). Co szczególnie niepokojące, notuje się dynamiczny wzrost zachorowań w tempie 5% rok do roku, co wymaga intensyfikacji działań prewencyjnych, diagnostycznych i terapeutycznych.

– W 2022 roku jedynie 10% placówek realizowało więcej niż 60 zabiegów rocznie, co wskazuje na pilną potrzebę rozwinięcia infrastruktury medycznej w tym obszarze. Potrzebujemy również szerszego dostępu do małoinwazyjnego leczenia z wykorzystaniem laparoskopii i robotów. W krajach, które wdrożyły robotykę w leczeniu raka endometrium, wskaźnik zabiegów małoinwazyjnych wzrósł znacząco, co przyniosło korzyści związane ze skróceniem pobytu w szpitalu i zmniejszeniem częstości powikłań. – mówi Joanna Szyman prezeska zarządu Grupy NEO Hospital.

W Polsce liczba kobiet chorujących na raka endometrium dramatycznie rośnie, a główną przyczyną jest problem nadwagi i otyłości. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO), preferowane jest podejście małoinwazyjne, czyli laparoskopia lub zabieg z wykorzystaniem robotów chirurgicznych.

Wzrost dostępności do nowoczesnych zabiegów z wykorzystaniem robotów chirurgicznych dla pacjentek z rakiem endometrium wspiera również model współpracy oparty na podwykonawstwie. Ten elastyczny model umożliwia efektywne dzielenie się zasobami między szpitalami, co staje się kluczowe w kontekście ograniczeń finansowych. Działania Grupy NEO Hospital stanowią inspirację dla postępu w dziedzinie leczenia raka endometrium, a prognozy na lata 2022-2027 sugerują dalszy wzrost wykorzystania robotyki chirurgicznej w ginekologii onkologicznej w Polsce. Model współpracy oparty na podwykonawstwie i dedykowane finansowanie w ramach NFZ mają istotny potencjał w zwiększeniu dostępności do nowoczesnych metod leczenia, co może przyczynić się do podniesienia standardów opieki medycznej i efektywności systemu zdrowia w Polsce.