4 lutego obchodzony jest XXII Światowy Dzień Walki z Rakiem 2022 (World Cancer Day), który ma na celu zapobieganie milionom zgonów każdego roku poprzez podnoszenie świadomości na temat raka i edukację onkologiczną. Rak jest głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. 14 grudnia 2020 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem opublikowała zaktualizowane nowe szacunki dotyczące globalnego obciążenia rakiem (GLOBOCAN), wskazując, że w 2020 r. liczba zachorowań na raka wzrosła do 19,3 miliona przypadków, a rak na całym świecie przyczynił się do 10 milionów zgonów.
Z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów opublikowanego w styczniu 2022 wynika, że w Polsce mamy ponad 171 tys. nowych zachorowań na nowotwory rocznie i ponad 100 tys. zgonów z ich powodu. Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce powodując 25,7% zgonów mężczyzn i 23,2% zgonów kobiet. Stanowią one istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której od kilku lat nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów przed 65.rokiem życia, stanowiąc 31,7% zgonów u młodych i 46,8% zgonów u kobiet w średnim wieku.
W Polsce rak szyjki macicy diagnozowany jest u ok. 2,4 tys. kobiet rocznie. Z kolei zachorowalność na raka trzonu macicy w naszym kraju dotyczy ok. 6,6 tys. kobiet rocznie, dla 1,7 tys. kończy się śmiercią. Dzięki funduszom europejskim pojawiają się nowe szanse dla pacjentek onkologicznych na bezpłatne skorzystanie z zaawansowanych technologicznie zabiegów. Przykładem jest program dla pacjentek z rakiem trzonu i szyjki macicy wdrożony w krakowskim Szpitalu na Klinach, dzięki któremu panie mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów z użyciem robota.
Jak podkreśla dr Krzysztof Mawlichanów – specjalista ginekologii i położnictwa, a zarazem lekarz prowadzący pacjentki w ramach programu – Celem operacji nowotworów ginekologicznych jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu. Robot to narzędzie, które właśnie na to pozwala a jednocześnie umożliwia zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Pacjentki będące po operacjach robotycznych mogą liczyć na mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji i powikłań jak również na satysfakcjonujący efekt kosmetyczny.