Ginekolodzy w Szpitalu na Klinach przeprowadzili skomplikowany zabieg leczenia zaawansowanej endometriozy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii: rozszerzonej rzeczywistości i robota chirurgicznego. Pacjentka, która przez lata odczuwała ogromny ból, obecnie czuje się bardzo dobrze.
Zabieg wykonano z wykorzystaniem robota. Największym wyzwaniem było jednak zaplanowanie zabiegu z uwagi na stopień zaawansowania choroby. Lekarze do zaplanowania operacji wykorzystali gogle rozszerzonej rzeczywistości firmy. Rzeczywiste dane obrazowe pacjentki zostały wykorzystane do stworzenia hologramów przedstawiających wewnętrzne narządy miednicy mniejszej, które posłużyły do zaplanowania operacji. Chirurdzy zyskali nowe możliwości wizualizacji i prezentacji danych medycznych, dzięki czemu mogli zobaczyć oraz ocenić zrosty i ogniska endometriozy, jak również ich dokładną lokalizację w stosunku do innych narządów. Umożliwiło to przeprowadzenie bezpiecznej operacji, a tym samym przywrócenie komfortu życia pacjentki.
W naszym szpitalu wiele projektów uruchomiliśmy z myślą o zdrowiu i szczęściu kobiet. Jakość życia wielu naszych pacjentek zmieniła się dzięki pracy naszych zespołów, ich wytrwałości i zaangażowaniu na rzecz poprawy jakości opieki ginekologicznej. W Polsce dramatycznie brakuje odpowiedniej liczby wyspecjalizowanych ośrodków i zespołów medycznych zajmujących się leczeniem endometriozy. Diagnostyka tej choroby trwa latami, a cierpienie kobiet jest często bagatelizowane i kwitowane stwierdzeniami: „taka jest Pani uroda” lub „musi boleć”. Nie musi, a wręcz nie powinno, gdyż skuteczne leczenie jest kwestią wiedzy, doświadczenia, kompetencji i odpowiednio zorganizowanej opieki – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.