Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego metodą laparoskopową można wykonać 90 proc. operacji ginekologicznych (tak jest w krajach Europy Zachodniej), ale w Polsce laparoskopowo operuje się tylko 10 proc. Pacjentek (a zaledwie 5% stanowią najbardziej komfortowe dla pacjentek i niepozostawiające blizn procedury histerektomii przezpochwowej. Celem działalności szpitala jest edukacja lekarzy i nauka nowoczesnych małoinwazyjnych technik operacyjnych. W szpitalu jest realizowany program szkoleniowy dla lekarzy: „Warsztaty operacyjne Master Class”. Program szkoleń realizowanych w naszym szpitalu obejmuje warsztaty operacyjne:
- Operacyjne leczenie obniżenia narządów miednicy mniejszej
- Nowoczesne techniki operacyjne stosowane w zaburzeniach statyki narządów miednicy u kobiet
- Operacyjne leczenie nietrzymania moczu
Kursy są szkoleniami akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne. W ciągu ostatniego roku z kursów organizowanych przez Szpital na Klinach skorzystało już 53 osób.
Szpital rozwija również współpracę dydaktyczno-naukową z uczelniami wyższymi, w tym Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współpraca pozwala kształcić przyszłych lekarzy w znakomicie wyposażonym szpitalu równocześnie tworząc warunki do jego dynamicznego rozwoju wynikającego z prowadzenia działalności naukowo-dydaktycznej. Szpital posiada status szpitala klinicznego.