Grupa NEO Hospital zawarła umowę na dostawę narzędzi o wartości blisko 2 mln zł netto. Narzędzia zostaną wykorzystane w ramach projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota. W ramach projektu badawczo-rozwojowego Szpital na Klinach wykona 200 zabiegów ginekologicznych, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne ponieważ posiada dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jak podkreśla Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital:
Robotyka w ginekologii to zmiana jakościowa mierzona miarą korzyści i wartości, jakie przynosi ona pacjentkom. Wartości te widzimy jako szybki powrót do zdrowia, do aktywności życiowej oraz zawodowej. Wykorzystanie systemu robotycznego pozwala wykonać zabieg minimalnie inwazyjny, a przy tym charakteryzujący się wysoką precyzją, dzięki temu możliwe jest usunięcie nowotworu i zachowanie jakości życia pacjentki po operacji.
Liczba operacji ginekologicznych wykonywanych z wykorzystaniem systemu robotycznego stopniowo rośnie. W Polsce stanowi ona 12 proc. całości przeprowadzanych zabiegów w asyście robota, podczas gdy w skali światowej osiąga poziom 25-30 proc.
Niestety, publiczny system finansowania w naszym kraju wciąż nie uwzględnia szeregu oszczędności oraz korzyści jakie wynikają ze stosowania zaawansowanej technologii robotycznej, jak chociażby lepszy efekt terapeutyczny, mniejsza ilość powikłań i transfuzji czy krótszy okres pobytu w szpitalu. Tym bardziej cieszy uruchomienie programu badawczego przez Grupę NEO Hospital, który przyczyni się do popularyzacji nowoczesnych metod leczenia oraz sprawi, że innowacyjne rozwiązania staną się w większym wymiarze dostępne dla polskich pacjentek. Prowadzona przez nas strategia upowszechniania systemów robotycznych zakłada współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi, które, mając doświadczenie i wysoce wykwalifikowane zespoły chirurgiczne, chcą dokonać w naszym kraju rewolucji jakościowej w terapii pacjentów. Działania NEO Hospital są dowodem na to, że polski rynek usług medycznych chce i jest w stanie rozwijać tę technologię – mówi Cezary Kozanecki.