W ubiegłym tygodniu w Szpitalu na Klinach zostały przeprowadzone przez dr. n. med. Ryszarda Wierzbickiego dwa zabiegi onkologiczne w obrębie nieresekcyjnych guzów wątroby. Podczas obu operacji wykorzystano technologię mieszanej rzeczywistości na bloku operacyjnym, która dodatkowo uzupełniona została przez zdalne wsparcie zespołu specjalistów inżynierii biomedycznej w zakresie przetwarzania i analizy obrazów medycznych. Dzięki szyfrowanemu połączeniu lekarz mógł bezpośrednio komunikować się ze zdalnym zespołem specjalistów, natomiast zespół zdalny miał bezpośrednią kontrolę nad hologramami, jak również widział przebieg operacji z poziomu operatora.
Technologia mieszanej rzeczywistości pozwoliła mi na dokładne zobrazowanie i zlokalizowanie zmian co ma wpływ na bezpieczeństwo zabiegu, możliwość przeprowadzenia go w krótkim czasie oraz wykonanie procedury celowanej, która jest obarczona stosunkowo niskim ryzykiem powikłań. Jest to bardzo istotne w sytuacjach, gdy podejście operacyjne do zmiany nowotworowej jest trudne z uwagi na jej lokalizację taką jak np. śródmiąszowe umiejscowienie guza w wątrobie, a z taką właśnie mieliśmy do czynienia w przypadku jednej z wykonywanych operacji. Operacje guzów wątroby należą do jednych z najbardziej skomplikowanych z uwagi na fakt bezpośredniego sąsiedztwa dużych i życiowo ważnych naczyń krwionośnych takich jak żyła wrotna czy tętnica wątrobowa, których uszkodzenie wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwawienia i konieczności konwersji zabiegu do otwartego. – mówi dr n. med. Ryszard Wierzbicki ze Szpitala na Klinach.
Na szczególną uwagę zasługuje możliwość zdalnego wspierania zabiegu przez specjalistów takich jak bioinżynierowie. Specjaliści mogą łączyć się zdalnie, w czasie rzeczywistym i tym samym być częścią procedury operacyjnej z dowolnego miejsca na świecie, co głównemu operatorowi daje dodatkowe wsparcie, zwłaszcza w bardzo skomplikowanych zabiegach takich jak te, które dotyczą usuwania guzów nowotworowych w obrębie wątroby i dróg żółciowych.