„Pacjenci Pacjentom” to mobilna aplikacja dostępna w sklepie Google Play, przygotowana przez Fundację Ludzie i Medycyna. Dzięki aplikacji pacjenci przewlekle chorzy pomagają pacjentom, którzy zaczynają się mierzyć z daną chorobą oraz pomagają im znaleźć lepszy sposób na życie z tą chorobą.
Jak podkreśla Alicja Sekret – członkini zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna i liderka projektu Pacjenci Pacjentom – Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną. Aplikacja, która jest w pełni darmowa, oferuje możliwość rozmowy z drugą osobą z podobnymi doświadczeniami. Co ważne, każdy może założyć w niej anonimowe konto, a rozmowy odbywają się za pomocą czatu, którego treść jest niedostępna nawet dla twórców aplikacji. Dzięki rozmowie z ekspertem – przez doświadczenie – pacjenci, którzy dopiero zaczynają zmagania ze swoją chorobą otrzymują wsparcie zarówno praktyczne, jak i emocjonalne.
Funkcjonowanie aplikacji oparte zostało na modelu peer-support, czyli „wsparcia rówieśniczego” w chorobie, które, jak pokazują badania, jest bardzo skuteczną metodą wsparcia jakości życia i procesu leczenia, szczególnie w chorobach przewlekłych.
Niezmiernie cieszy mnie nawiązanie współpracy i możliwość przedstawienia aplikacji pacjentom Szpitala na Klinach. Rozmawiamy z pacjentami i wiemy jak bardzo pomocna, wspierająca, czasem wręcz bezcenna może być dla pacjentów perspektywa drugiej osoby, która przechodzi przez podobne doświadczenie w chorobie – mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu Neo Hospital.