W maju Szpitalu na Klinach przeprowadzono kolejny zabieg osseointegracji, czyli śródkostnego wszczepienia implantu (endoprotezy), który następnie mocowany jest bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). Osseointegracja to aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem, umożliwiająca pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowych.
U pacjenta wykorzystano rozwiązanie, które pomoże lekarzom w ocenie postępu w zakresie mobilności protetycznej oraz poprawy funkcjonalności po przeprowadzonej operacji. Jest to mobilny, wieloczujnikowy system służący do pomiarów zakresu ruchów uzyskanych na podstawie danych z żyroskopu, akcelerometru i magnetometru. Ruchy ciała odwzorowywane są cyfrowo za pomocą awatara ludzkiej postaci. System komunikuje się bezprzewodowo, tworząc przenośny zestaw full body motion capture, który pozwala na pomiar, diagnostykę, analizę i monitorowanie parametrów ruchu pacjentów. System dostarcza kompleksowych informacji na temat stanu pacjentów zarówno w trakcie rehabilitacji i leczenia pooperacyjnego, jak i po zakończeniu terapii – na przykład podczas badania kontrolnego. Dzięki systemowi ocena postępu w dochodzeniu do zdrowia jest bardziej miarodajna.
Jak podkreśla dr Łukasz Kawik – lekarz prowadzący, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii:
Ufamy, że rozwiązanie pozwoli nam na rzetelną, opartą na obiektywnych pomiarach ocenę motoryki pacjenta po zabiegach osseointegracji, w porównaniu ze stanem po zaopatrzeniu protezą lejową. Uzyskane informacje, modele graficzne oraz cyfrowe posłużą pacjentowi jako dodatkowe narzędzie w procesie rehabilitacji, a także wsparcie w zakresie wyrównywania deficytów ruchowych. Protetykom rozwiązanie to może posłużyć do ulepszenia protez zewnętrznych, a nam lekarzom umożliwi zdobycie nowej wiedzy, którą w przyszłości będzie można wykorzystać, aby poprawić jakość życia