Już ponad 2,5 miliona Polaków przeszło infekcję COVID-19. Duża część z nich doświadcza utrzymujących się powikłań, często bardzo poważnych. Mimo wyszczególnionej grupy o zwiększonym ryzyku, powikłania, mniej lub bardziej poważne, mogą spotkać absolutnie każdego. Badania na całym świecie dowodzą, że przebycie koronawirusa może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, układ oddechowy, układ krążenia czy układ wydalniczy, a także na ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Niezależnie od tego, czy choroba przebiegała łagodnie, czy też objawiła się silnymi dolegliwościami, to prawdopodobnie jedna na dwadzieścia osób doświadczy, tzw. zespołu długiego COVID-u. Ma on długą listę symptomów, jednak najczęściej pacjenci wymieniają zmęczenie, uczucie duszności, utrzymujący się kaszel, bóle stawów, zawroty głowy, kołatanie serca, problemy żołądkowo – jelitowe czy objawy neurologiczne, takie jak zmiany poznawcze lub „mgła mózgowa”, parestezje i dysautonomia.
Z myślą o pacjentach Szpital na Klinach przygotował program kompleksowego badania stanu zdrowia ozdrowieńców „Twoje Zdrowie po COVID-19”, który opiera się na celowanej diagnostyce laboratoryjnej i obrazowej, a jego głównym celem jest określenie parametrów funkcjonowania najbardziej narażonych układów i narządów oraz ewentualnego ich uszkodzenia przez SARS-CoV-2, jak i zarekomendowanie podjęcia niezbędnych działań zapobiegawczych, czy nawet leczenia. Jak podkreśla prof. Jarosław Fedorowski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, a także jeden z głównych konsultantów medycznych programu „Twoje Zdrowie po COVID-19”
Program dedykowany jest w szczególności osobom, które przebyły infekcję koronawirusem, i w dalszym ciągu obserwują u siebie takie objawy jak zmęczenie, bóle stawowo-mięśniowe, bóle w klatce piersiowej, utrzymujący się kaszel, czy objawy neurologiczne. Jednakże kompleksowe badania diagnostyczne rekomendowane są także u osób, które nie odczuwają żadnych dolegliwości po przejściu COVID-19. Aby rozpoznać wczesne i poważne w skutkach powikłania po chorobie wykonanie badań zalecane jest już po miesiącu od zwalczenia wirusa.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z dedykowanym opiekunem:
Karolina Kopeć
Indywidualny Opiekun Pacjenta