Szpital na Klinach uczestnikiem Kongresu Zdrowia Polaków „One Health – Jedno Zdrowie”

szpital na klinach uczestnikiem kongresu zdrowia polakow one health jedno zdrowie

Kongres „Zdrowie Polaków” to wydarzenie organizowane od 2019 r. przy współpracy Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”. Co roku wybitni eksperci skupiają się na osiągnięciach polskiej nauki i medycyny oraz ukazują dysproporcje w postrzeganiu krajowej ochrony zdrowia. W ramach Kongresu Zdrowia Polaków  3 października br. w Centrum Słuchu w Kajetanach odbyła się debata „Zrównoważony rozwój, współpraca i koordynacja działań w opiece medycznej – szansą dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia”. W tym roku eksperci pod hasłem „One Health – Jedno Zdrowie” koncentrują się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną. To perspektywa, dzięki której można zobaczyć bardzo wyraźnie, że zdrowie jednostki i zdrowie ekosystemu są ze sobą nierozerwalnie związane.

Joanna Szyman – Prezeska Szpitala na Klinach wzięła udział w debacie „Zrównoważony rozwój, współpraca i koordynacja działań w opiece medycznej – szansą dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia” podczas, której dyskutowano na temat wpływu nowych technologii na zrównoważony rozwój systemu ochrony zdrowia, interdyscyplinarnego wymiaru opieki nad zdrowiem od chirurgii do psychoterapii, jak również kluczowej roli profilaktyki, czynników środowiskowych w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. – Zmiana klimatu istotnie wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczyniają się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie a całkowite koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 miliardów USD rocznie. Jednocześnie jednak sam sektor opieki zdrowotnej się do tego poważnego zjawiska przyczynia odpowiadając za 4% globalnej emisji dwutlenku węgla. Strategia środowiskowa NEO Hospital jest elementem strategii rozwoju realizowanej od początku powstania szpitala od 2019r. W naszym przekonaniu „Środowisko” i „Rozwój” nie są odrębnymi wyzwaniami lecz są połączone związkiem przyczyn i skutków. Dlatego nasze cele biznesowe są zintegrowane z celami społecznymi i środowiskowymi. Strategia zrównoważonego rozwoju pozwala nam osiągać trwały dynamiczny wzrost i wzmacnia przewagę konkurencyjną, dzięki temu, że optymalizujemy długoterminowo koszty operacyjne infrastruktury, efektywnie zarządzamy zużyciem materiałów i świadomie realizujemy naszą politykę zakupową z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. – mówi Joanna Szyman – Prezeska Szpitala na Klinach.

Uczestnikami debaty byli prof. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Adam Szlachta, prezes zarządu American Heart of Poland, Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i Market Access w Philips Healthcare, członek zarządu Philips Polska, dr n. med. Tomasz Srebnicki – psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta, superwizor-dydaktyk Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, członek Rady Naukowej Centrum CBT, lek. med. Agata Misera – psychiatra dzieci i młodzieży.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..