Szpital na Klinach uczestniczy w Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa

contact header

W dniach 5-12 września w Krakowie odbędzie się druga edycja Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Festiwal, który łączy naukę, technologię i kulturę organizowany przez Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema z Warszawy, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Miasto Kraków. W tym roku organizatorzy zwrócą szczególną uwagę na zmiany klimatyczne ale również podkreślają aspekt warsztatowo-edukacyjny festiwalu.

Szpital na Klinach aktywnie włącza się w tą inicjatywę. Już 10 września w godz. 9.00 – 20.00 na ternie Szpitala na Klinach wszystkie zainteresowane osoby będą mogły  zobaczyć moc technologii, która ratuje ludzie życie i zdrowie. Dla wszystkich chętnych zorganizowaliśmy pokazy technologii z których nasi lekarze korzystają w swojej codziennej pracy. W programie znajdują się:

  1. Pokaz robota
    Pokaz zasady działania robota chirurgicznego na żywo w formie interaktywnego wykładu z pokazami na żywo. Wytłumaczymy i pokażemy na czym polega operacja z użyciem robota i czym się różni od pozostałych metod operacyjnych. W ramach warsztatów osoby chętne będą mogły zasiąść za konsolą chirurga i sprawdzić swoje możliwości na przykład podczas próby obierania pomidora ze skórki umieszczonej w sztucznym brzuchu „pacjenta” lub spróbować zszyć ranę na sztucznej skórze.
  2. Operacja laparoskopowa
    Pokazanie na czym polegają różnice w operacjach laparoskopowych i „tradycyjnych”. Próba przeprowadzenia operacji laparoskopowo na trenażerach (ćwiczenia koordynacyjne polegające na np. przeprowadzeniu gumowego kółka przez zakręcony drucik; próba zszycia sztucznej skóry za pomocą nici chirurgicznej). Prezentacja różnych technik i narzędzi oraz zestawienie ich możliwości z narzędziami, które są zarówno bardziej jak i mnie zaawansowane technologicznie.
  3. Nowoczesna diagnostyka USG
    Jeden z naszych doktorów pokaże zasadę działania USG, zaprezentuje różne rodzaje badań jakie można wykonywać u osób które będą chętne. Wytłumaczy co widzi lekarz oraz zrobi eksperyment polegający na sprawdzeniu jak szybko w żyłach może płynąć krew. Ponadto zaprezentujemy możliwości współczesnych aparatów i sprawdzimy czy aparat USG zmieści się do torebki oraz czy przyszłością będzie posiadanie go w każdym domu, jak na przykład ciśnieniomierz.
  4. Hologramy modeli anatomicznych
    Interaktywna prezentacja hologramów różnych modeli anatomicznych w rzeczywistej przestrzeni, za pomocą specjalnych gogli, które działają w trybie wirtualnej rozszerzonej rzeczywistości VR. Możliwość zobaczenia i poznania anatomii w sposób jaki do tej pory nie był znany. Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia poszczególnych kości i tkanek, ich zmierzenie oraz zaplanowania odpowiedniej operacji np. po złamaniu czy urazie.
  5. Awatar naśladujący ruchy
    Za pomocą specjalnych czujników będzie można zobaczyć siebie jako awatara naśladującego wszystkie nasze ruchy. Wynalazek, który będzie można na siebie założyć mierzy i pokazuje parametry biomechaniki naszego ciała. Wszystkie pomiary zakresu ruchów będzie można zmierzyć i przeanalizować, a osoba zgłaszająca się „na ochotnika” będzie mogła sprawdzić się w zadanych wcześniej wzorcach ruchowych odpowiadających poprawnym technikom sportowym takim jak: skoki narciarskie, lekkoatletyka itp.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu zapraszamy do zgłoszenia chęci udziału pod poniższym linkiem: https://forms.gle/49QdBRwk1zsYZMBW8.

Dodatkowo uczestnicy festiwalu będą się mogli z nami spotkać na stoisku w Centrum Kongresowym ICE w dniach 10-12 września, gdzie przygotowaliśmy pokaz robota a także możliwość zetknięcia się z rozszerzoną rzeczywistością w postaci hologramów.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..