Sześć pacjentek onkologicznych z Polski i z Ukrainy zoperowanych w ciągu 12 godzin – pomogły roboty

contact header

Zespół ginekologów z krakowskiego Szpitala na Klinach wykonał w ciągu 12 godzin wykonał 6 zabiegów z zakresu ginekologii onkologicznej ze wsparciem dwóch robotów. Bezpłatną pomoc otrzymały pacjentki z Polski i z Ukrainy chore na raka endometrium i raka szyjki macicy. Wszystkie Panie czują się dobrze. Zabiegi zostały wykonane w ramach programu finansowego ze środków Unii Europejskiej.

Dotychczas z zabiegów z zakresu ginekologii w NEO Hospital skorzystało już blisko 100 Pań w wieku od 25 – 85 lat.

Podstawę leczenia wczesnych postaci raka szyjki macicy i trzonu macicy stanowi chirurgia. Niewątpliwą korzyścią operacyjnego leczenia raka endometrium i szyjki macicy z wykorzystaniem robota jest minimalizacja urazu chirurgicznego, który ogranicza się do pięciu nacięć skóry o długości 1 cm. Wykorzystanie robota w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów. Ta zaawansowana technologia pozwala także chirurgom na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach w obrębie miednicy mniejszej z nieosiągalną dla innych technik dokładnością.

Pacjentki z nowotworami ginekologicznymi często cierpią na choroby współistniejące, takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które zwiększają ryzyko chirurgiczne.   Dzięki niewielkim nacięciom skóry problem gojenia ran, szczególnie obserwowany u otyłych pacjentek jest praktycznie wyeliminowany. Zabieg wykonany z użyciem robota pozwala na szybsze uruchomienie, krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji, co utrzymuje dotychczasową jakość życia pacjentek – mówi dr n.med. Maciej Olszewski

Chirurgia wspomagana robotem rozwinęła się w ciągu ostatnich dwóch dekad jako bardziej zaawansowana technologicznie forma chirurgii małoinwazyjnej, mająca na celu poprawę wyników leczenia pacjentów.

Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. – Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie, a my w medycynie musimy być gotowi ją utrzymać, zarządzać i dzielić się nią, a przede wszystkim stosować ją w bezpieczny sposób, aby móc rzeczywiście pomagać pacjentom. – mówi Joanna Szyman.  NEO Hospital pracuje z wykorzystaniem robota od 2019 i stał się liderem tej dziedziny odpowiadając za 20% wszystkich zabiegów udziałem robotów w Polsce.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..