Laboratorium Innowacji (Living Lab) NEO Hospital to miejsce, gdzie nowoczesne technologie łączą się z realnymi potrzebami medycyny. Program skierowany jest do startupów, firm technologicznych, uczelni oraz twórców innowacyjnych rozwiązań cyfrowych i medycznych. Dzięki niemu możliwy jest t rozwój rozwiązań, które poprawiają jakość, bezpieczeństwo i efektywność opieki zdrowotnej.
Living Lab NEO Hospital to coś więcej niż prezentacja technologii. To wspólne tworzenie nowych rozwiązań razem z użytkownikami końcowymi: lekarzami, pielęgniarkami, zespołami epidemiologicznymi i menedżerami szpitali, aby odpowiadały one faktycznym potrzebom w codziennej pracy medycznej.
– W procesie tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla medycyny istotne jest, by odwoływać się do realnych okoliczności, realnego środowiska czy kontekstu użycia produktu, czy usługi. Dlatego w naszym szpitalu stworzyliśmy unikalną możliwości, w zakresie warsztatów z użytkownikami, w których uczestniczą lekarze różnych specjalności, personel pielęgniarski oraz zarządzający, co wpływa na realne dostosowanie rozwiązań do potrzeb użytkowników. – podkreśla Joanna Szyman prezeska grupy NEO Hospital.
Taki proces weryfikacji sprawia, że innowacje mogą szybciej trafić na rynek. Przynosi to także wartość dla firm, które tworzą te technologie, ponieważ ich produkty lepiej odpowiadają na potrzeby użytkowników, co zwiększa satysfakcję z wprowadzanych rozwiązań.
Jednym z przykładów innowacji preznetowanej w naszym Living Lab jest projekt firmy Holo Vectors, która opracowała platformę automatycznego przetwarzania obrazów medycznych. To rozwiązanie pozwala na tworzenie realistycznych modeli 3D na podstawie danych obrazowych pacjenta. Modele holograficzne, dostępne dzięki tej technologii, wspierają także edukację oraz szkolenia medyczne.
Podczas sesji warsztatowej, uczestnicy mieli okazję weryfikować prototypy hologramów, dyskutując potencjalne scenariusze ich zastosowania w różnych dziedzinach chirurgii. Dzięki wspólnej analizie przypadków klinicznych zidentyfikowano kluczowe obszary, w których hologramy mogą przynieść największe korzyści, na przykład w chirurgii onkologicznej.
Wsparcie merytoryczne zapewnił dr Ryszard Wierzbicki, specjalista przeprowadzający zabiegi onkologiczne z użyciem technologii rozszerzonej rzeczywistości w Szpitalu na Klinach.
Zapraszamy do współpracy i tworzenia przyszłości medycyny z Living Lab NEO Hospital – miejsca, gdzie innowacja staje się rzeczywistością!