Szpital na Klinach rozpoczyna współpracę z opiekunem kadry polskich skoczków narciarskich – dr. Aleksandrem Winiarskim. Tym samym operacje endoskopowe kręgosłupa lędźwiowego już w ofercie krakowskiego szpitala.

Operacje endoskopowe kręgosłupa lędźwiowego już w ofercie Szpitala na Klinach

Do grona ortopedów krakowskiego Szpitala na Klinach dołączył dr Aleksander Winiarski, specjalizujący się w endoskopowych operacjach kręgosłupa lędźwiowego, który ma na swoim koncie ponad 700 takich zabiegów. Endoskopowa chirurgia kręgosłupa ma zastosowanie w przypadku niemal wszystkich rodzajów przepuklin krążka międzykręgowego (dyskopatii) w odcinku lędźwiowym, do których dochodzi w wyniku przeciążenia np. podczas podnoszenia ciężarów na wyprostowanych nogach. Siedzący tryb życia, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, stres, otyłość są powodem dla którego dolegliwość ta  diagnozowana u coraz młodszych osób, niemniej jednak problem ten dotyczy głównie  populacji po 40. roku życia.  Do leczenia chirurgicznego przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa kwalifikowane są osoby, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło poprawy oraz te, u których występują deficyty neurologiczne w postaci osłabienia siły mięśniowej, czy zaburzenia czucia. Dodatkowym wskazaniem do leczenia chirurgicznego są dolegliwości bólowe, nie dające się zniwelować silnymi lekami przeciwbólowymi oraz występowanie dużej przepukliny, uwidocznionej podczas rezonansu magnetycznego.

Operacje endoskopowe przepuklin przeprowadzane są przez niewielkie nacięcie skóry, wynoszące ok. 1 cm, przez, które do ciała pacjenta wprowadzany jest endoskop połączony z kamerą. Operator ma możliwość obserwacji wnętrza kanału kręgowego na monitorze, a używając mikro narzędzi usuwa w trakcie zabiegu masy wypadniętego dysku, zyskując jednocześnie odbarczenie podrażnionego nerwu. Operacja trwa niecałą godzinę i gwarantuje ona minimalny uraz operacyjny co przekłada się również na minimalny okres hospitalizacji – pacjent już następnego dnia może opuścić szpital

Zabieg endoskopowy jest z pewnością najmniej inwazyjną techniką stosowaną aktualnie w chirurgii kręgosłupa w przypadku przepuklin lędźwiowych. Nie tylko skutecznie minimalizuje ona ryzyko niepowodzenia ale przede wszystkim pozwala operującemu na zegarmistrzowską precyzję, która zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort lekarza, który zabieg przeprowadza. Precyzyjne, niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne oraz optyka, połączona z wysokiej rozdzielczości kamerą (Full HD) umożliwiają powiększenie najdrobniejszych szczegółów, takich jak struktury kostne, mięśniowe a przede wszystkim te nerwowe, znajdujące się w kanale kręgowym – mówi dr Aleksander Winiarski z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Uraz mięśni przykręgosłupowych typowy dla operacji wykonywanych w inny sposób jest tutaj minimalny albowiem są one jedynie rozwarstwiane a nie odcinane od kręgosłupa, dzięki czemu unika się również dwóch najczęstszych powikłań występujących po operacjach tradycyjnych, takich jak zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa. A zatem oszczędność tej metody to oszczędność bólu i dyskomfortu pacjenta – dodaje lekarz.

Endoskopowe usuwanie przepuklin odcinka lędźwiowe cieszy się rosnącą popularnością wśród samych pacjentów, którzy chcą mieć wykonany zabieg metodą minimalnie inwazyjną dającą im możliwie niskie ryzyko powikłań oraz szansę na szybką rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych.

Pacjenci leczeni endoskopowo dochodzą do zdrowia i do pełnej sprawności zdecydowanie w krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych zabiegów, i praktycznie większość z nich może wrócić do domu o własnych siłach już na drugi dzień po zabiegu. To co pozytywnie zaskakuje moich pacjentów to również fakt, że zaraz po zabiegu przestają odczuwać ból, który przeważnie towarzyszył im przez wiele miesięcy a czasem nawet lat – mówi dr Aleksander Winiarski. – Zapotrzebowanie na zabiegi endoskopowe w naszym kraju jest olbrzymie, ponieważ przepuklina krążka międzykręgowego może dotyczyć osób w każdym wieku natomiast choroba zwyrodnieniowa w obrębie kręgosłupa lędźwiowego dotyczy prawie wszystkich osób po 40. roku życia, a szacuje się, że ok. 40% z nich wymaga leczenia chirurgicznego – dodaje lekarz.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..