Wybór metody leczenia nowotworu jelita grubego uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Postawę leczenia raka jelita grubego stanowi leczenie operacyjne, ale w celu optymalizacji procesu leczenia u niektórych pacjentów (głównie z miejscowo i regionalnie zaawansowaną chorobą) stosuje się leczenie skojarzone, w tym chemioterapię a w przypadku pacjentów z rakiem odbytnicy z radio lub radiochemioterapię.
Leczenie operacyjne raka jelita grubego ma za zadanie usunięcie guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnymi węzłami chłonnymi. W zależności od stopnia zaawansowania i rozległości nowotworu, zabieg operacyjny może być wykonany na drodze kolonoskopii (w bardzo wczesnych stadiach), laparotomii (czyli chirurgii klasycznej/otwartej), lub w sposób małoinwazyjny w postaci laparoskopii lub przy użyciu robota.
Techniki małoinwazyjne takie jak laparoskopia czy system robotyczny pozwalają na uzyskanie dobrego wyniku onkologicznego, a przy okazji maksymalizują szansę pacjentów na dobrą jakość życia po zabiegu. Zastosowanie robota w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego pozwala na wysoką precyzję zabiegu, przy jednoczesnym mniejszym urazie operacyjnym, minimalizacji ryzyka powikłań i dużej utraty krwi. Dzięki robotowi skraca się także okres rekonwalescencji i czas powrotu pacjentów do aktywności życiowej i zawodowej. Dzięki zaawansowanym technologiom takim jak robot możliwe jest wykorzystanie instrumentów przegubowych i skalowanie ruchu, co ma duże znaczenie w operacyjnym leczeniu raka jelita grubego, zwłaszcza podczas wykonywania ruchów w wąskich przestrzeniach miednicy lub u pacjentów otyłych.
Zabieg operacyjnego leczenia raka jelita grubego z wykorzystaniem systemu robotycznego polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych ok. 1 cm narzędzi oraz kamery wizyjnej, a następnie na usunięciu zajętych chorobą tkanek. W większości zabiegów chirurg operuje przez 3-4 nacięcia w powłokach brzusznych pacjenta, których średnica nie przekracza 1 cm. Podczas zabiegu robotycznego chirurg używa systemu wizyjnego 3D full HD, który zapewnia mu dziesięciokrotnie powiększony widok tkanek pacjenta w jakości cyfrowej. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu robota wyeliminowane jest drżenie rąk chirurga oraz neutralizowane są jego gwałtowne ruchy, jak również możliwe jest przeskalowanie swobodnych ruchów operatora na małe i precyzyjne ruchy narzędzi, które mają niedostępny dla ludzkiej dłoni zakres ruchomości 560 stopni. Narzędzia chirurgiczne wyposażone są w możliwość koagulacji, co umożliwia chirurgowi minimalizowanie krwawienia śródoperacyjnego.