W krakowskim Szpitalu na Klinach stworzono Centrum Chirurgii Robotycznej i wdrożono szeroki program zabiegów z wykorzystaniem systemu robotycnzego. Ośrodek posiada doświadczony zespół chirurgów robotycznych, którzy posiadają certyfikaty, a tym samym zwalidowany poziom umiejętności, łącznie z uprawnieniem do prowadzenia szkoleń w zakresie technik operacyjnych z wykorzystaniem robota.
– Proces kształcenia w chirurgii robotycznej jest długotrwały, usystematyzowany i precyzyjny. Już w fazie początkowej, która odbywa się poza salą operacyjną w ośrodku szkoleniowym, jesteśmy w stanie wyselekcjonować osoby mające predyspozycje do operowania robotem na najwyższym poziomie – mówi dr Paweł Wisz, urolog i kierownik kursu w krakowskim Szpitalu na Klinach.
Kierownik kursu, dr Paweł Wisz, jest obecnie jedynym polskim międzynarodowym trenerem robotyki chirurgicznej w ośrodku ORSI ACADEMY, największym w Europie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej. ORSI ACADEMY jest tegorocznym zwycięzcą europejskiego konkursu REGIOSTARS, wyróżniającego projekty w obszarze polityki spójności. Centrum otrzymało wyróżnienie w kategorii „modernizacja służby zdrowia” za swoje działania w dziedzinie nowych technik wykorzystywanych w małoinwazyjnych operacjach oraz chirurgii robotycznej.
Warsztaty będą odbywać się w niewielkich, czteroosobowych grupach. Kurs kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym. Podczas trzydniowych warsztatów lekarze zapoznają się z zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą, będą mieli możliwość ćwiczeń na trenażerach oraz odbędą wirtualne treningi na najnowszej generacji symulatorze. Symulator jest to pierwsze tej klasy urządzenie do treningu wirtualnego w Polsce.
Szpital na Klinach jest wpisany do Rejestru Podmiotów prowadzących Kształcenie Podyplomowe Lekarzy, prowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.