Szpital na Klinach jako pierwsza placówka w południowo-wschodniej Polsce do swojej oferty wprowadził innowacyjną laserową metodę usuwania prostaty metodą HoLEP, stosowaną w operacyjnym leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Zabiegi wykonuje dr Marek Zawadzki, specjalizujący się w laserowym usuwaniu prostaty metodą holmową, który na swoim koncie ma już ponad 1000 zabiegów wykonanych tą techniką.
Łagodny przerost prostaty jest schorzeniem, które dotyka mężczyzn po 45. roku życia, a do jego powstania przyczyniają się zaburzenia hormonalne. Z uwagi na swoje objawy takie jak problemy z oddawaniem moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, czy problemy z rozpoczęciem mikcji choroba ta potrafi znacząco obniżyć jakość męskiego życia i często również wiąże się ze znacznym dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu. Choroba dotyka już 50-latków (30%), 50% 65-latków i aż 70% mężczyzn w wieku 80 lat i zgodnie z szacunkami cierpi na nią ok. 3 mln mężczyzn w Polsce.
Do niedawna pacjenci z łagodnym przerostem gruczołu krokowego byli najczęściej leczeni farmakologicznie, co jednak nie pozwalało im uniknąć wizji potrzeby leczenia zabiegowego, a jedynie wydłużało czas do jego wdrożenia. Aktualnie mężczyznom z tym schorzeniem oferuje się minimalnie inwazyjną metodę operacyjnego leczenia łagodnego przerostu stercza, czyli holmową laserową chirurgię prostaty (HoLEP). W Szpitalu na Klinach zabiegi te wykonuje się z użyciem najnowszej generacji Laseru holmowego Lumenis® Pulse ™120H, 120Watt laser z technologią Moses, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla pacjenta .
Zabieg enukelacji prostaty HoLEP polega przede wszystkim na zmniejszeniu objętości gruczołu krokowego. Wykonywany jest w sposób minimalnie inwazyjny – endoskopowo, czyli bez dokonywania nacięć, a dokładnie przez cewkę moczową pacjenta. Przeprowadzany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym i trwa od 40 min. do 2 godzin. Podczas zabiegu urolog za pomocą włókna laserowego w całości odpreparowuje rdzeń prostaty, a następnie usuwa go w postaci mniejszych fragmentów z ciała pacjenta.
– Dzięki technice endoskopowej zabieg jest praktycznie bezkrwawy, minimalnie inwazyjny. Co najważniejsze, zastosowanie lasera holmowego pozwala na skuteczne leczenie mężczyzn z poważnie powiększoną prostatą. Dzięki zabiegowi minimalizuje się także prawie do zera ryzyko powrotu choroby jaką jest łagodny przerost prostaty, więc w praktyce okazuje się, że zaledwie 1.4- 2% mężczyzn wymaga ponownego leczenia – mówi dr Marek Zawadzki, urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach. – Dodatkowo metoda ta niweluje niedoskonałości dotychczasowych technik laserowych wykorzystywanych w leczeniu łagodnego przerostu stercza, które uniemożliwiały pobranie materiału do badania histopatologicznego. Enukleacja pozwala bowiem pobranie całej objętości gruczolaka do dalszej oceny histopatologicznej. Szacuje się, że 8% – 10%. nowotworów prostaty może skrywać się za objawami łagodnego przerostu stercza– dodaje lekarz.
Do głównych zalet tej techniki zabiegowej HoLPEP należy fakt, że umożliwia ona pacjentom szybką regenerację po zabiegu – opuszczają oni szpital na następny dzień po zabiegu. Zastsowana metoda skraca czas cewnikowania albowiem cewnik usuwany jest już w dniu wypisu. Ponadto, wśród zalet wskazywane są również: bezpieczeństwo procedury (minimalne ryzyko krwawienia, konieczności transfuzji krwi), lepszy efekt urodynamiczny obserwowany u pacjentów zaraz po zabiegu oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu bez względu na wielkość prostaty. Dodatkowo metoda HoLEP cechuje się niskim ryzykiem nawrotu dolegliwości albowiem u większości pacjentów przeprowadza się tylko jeden taki zabieg w ciągu całego życia.
Jak umówić się na wizytę kwalifikującą i zabieg?
W celu umówienia się na wizytę kwalifikującą należy skontaktować się z rejestracją krakowskiego Szpitala na Klinach pod numerem telefon: 12 267 40 64 lub mailowo [email protected].