Przepuklina kresy białej
Czym jest przepuklina kresy białej?
Przepuklina kresy białej to rodzaj przepukliny brzusznej, która polega na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów jamy brzusznej lub ich części poza ich anatomiczne położenie. Przepuklina ta występuje w linii pośrodkowej ciała w nadbrzuszu, a dokładnie w obrębie kresy białej (łac. linea alba), czyli pasma ścięgnistego, które biegnie od końca mostka (wyrostka mieczykowatego) aż do spojenia łonowego miednicy. Przepuklina kresy białej to dość powszechne schorzenie ponieważ dotyka ono ok. 3-10% osób w średnim wieku. Na wystąpienie tego rodzaju przepukliny trzy razy częściej narażone są kobiety niż mężczyźni. Przepuklina nie jest tożsama z rozejściem kresy białej (inaczej rozstępem mięśni prostych brzucha), o którym mówimy w sytuacji kiedy odstęp między brzegami mięśni prostych znajduje się w przedziale 2–2,5 cm. Warto jednak pamiętać, że rozstęp mięśni prostych brzucha wraz z upływem czasu może prowadzić do wytworzenia się wrot przepukliny w obrębie kresy białej.
Przepuklina kresy białej – przyczyny powstawania
Główną przyczyną powstania przepukliny kresy białej jest osłabienie mięśni brzucha lub uszkodzenie powłok jamy brzusznej na skutek, których dochodzi do przedostania się zawartości jamy brzusznej (jelit lub worka otrzewnowego) pod skórę. Wśród przyczyn występowania przepukliny kresy białej wymienia się:
- w przypadku dzieci – wrodzone wady anatomiczne powłok brzusznych. U dzieci schorzenie to ujawnia się głównie dopiero w wieku przedszkolnym
- osłabienie powięzi poprzecznej lub zwiększenie oporu na nią
- otyłość i nadwagę
- chorobę obturacyjną płuc, której towarzyszy uporczywy kaszel
- częste występowanie przewlekłych zaparć
- wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub tej wiążącej się z podnoszeniem ciężkich przedmiotów
- uprawianie niektórych sportów wymagających intensywnego wysiłku fizycznego
- ciążę w przebiegu, której dochodzi do zwiększenia się obwód brzucha, co z kolei prowadzi do osłabienia i rozejścia się mięśni brzucha
- osłabienie powłok brzusznych po wcześniej przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym w obrębie jamy brzusznej
- zaburzenia metabolizmu kolagenu
- niektóre choroby prostaty, które powodują częste oddawanie moczu
Przepuklina kresy białej – objawy
Przepuklina kresy białej w początkowym stadium choroby może przebiegać w sposób bezobjawowy. W miarę upływu czasu u pacjentów pojawia się niewielkie uwypuklenie, guzek pod skórą, która widoczna są głównie podczas intensywnego wysiłku fizycznego, wypróżniania się, kaszlu lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dodatkowo osobom z przepukliną kresy białej może towarzyszyć delikatny ból oraz dyskomfort w okolicy nadbrzusza i pępka jak również uczucie ciągnięcia w trakcie pochylania się do przodu.
Przepuklina kresy białej – diagnozowanie
Podstawę diagnostyki przepukliny kresy białej stanowi konsultacja u specjalisty połączona z badaniem palpacyjnym podczas, którego lekarz stwierdza obecność uwypuklenia lub guzka. W niektórych przypadkach dla potwierdzenia diagnozy dodatkowo wykonuje się USG jamy brzusznej. Ważnym jest fakt, że przepuklina kresy białej jest schorzeniem, które nie znika samoistnie a wraz z upływem czasu powiększa się i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, w związku z tym w przypadku jej zdiagnozowania konieczny staje się zabieg chirurgiczny.
Przepuklina kresy białej – leczenie
Rodzaj zabiegu jak również rodzaj znieczulenia (miejscowe czy ogólne) uzależnione są od stopnia zaawansowania przepukliny kresy białej i jej rozmiarów. Chirurgiczna naprawa przepukliny kresy białej może być przeprowadzona metodą otwartą (klasyczną) lub z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych takich jak laparoskopia czy robot chirurgiczny. W przypadku przepuklin kresy białej, które są małych rozmiarów w większości wypadków wystarcza przeprowadzenie operacji polegającej na zszyciu przez chirurga wyłącznie wrót przepukliny. W przypadku przepuklin kresy białej o większych rozmiarach konieczne jest po odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego, zabezpieczenie ubytku w powłokach jamy brzusznej poprzez wszycie specjalnej siatki, która ma wzmocnić mięśnie brzucha jak również zapobiec ewentualnemu nawrotowi choroby.
Wykorzystanie technik małoinwazyjnych laparoskopii lub robota chirurgicznego jest szczególnie rekomendowane w zabiegach dużych przepuklin kresy białej. Techniki te pozwalają chirurgom na lepszą wizualizację pola operacyjnego co wpływa na większą precyzję zabiegu i mniejsze ryzyko uszkodzenia nerwów i okolicznych tkanek oraz naczyń krwionośnych. Wśród korzyści po stronie pacjentów z przeprowadzenia operacji techniką laparoskopową lub robotyczną wymienia się także mniejszą interwencję chirurgiczną, a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji, powikłań jak również szybszą rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności oraz lepszy efekt kosmetyczny.
Przepuklina kresy białej – cena zabiegu
Cena komercyjnego zabiegu naprawy przepukliny kresy białej uzależniona jest od rozmiaru przepukliny a co za tym idzie metody, którą zostanie przeprowadzona operacja (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota) jak również rodzaju zastosowanego znieczulenia (ogólne lub miejscowe). Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.