Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej
Czym jest przepuklina w bliźnie pooperacyjnej?
Przepuklina pooperacyjna jest powikłaniem po przebytych zabiegach chirurgicznych w wyniku zmniejszenia wytrzymałości powłok brzusznych, z czego najczęstszym rodzajem tego typu przepuklin są te po zabiegach w obrębie jamy brzusznej. Ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej wzrasta wraz z wielkością rany operacji jak i w sytuacji kiedy doszło do infekcji rany po zabiegu. W wyniku powstania przepukliny pooperacyjnej dochodzi do patologicznego przemieszczenia się narządów wewnętrznych lub ich części np. pętli jelita, fragmentu otrzewnej poza ich prawidłowe, fizjologiczne położenie.
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – przyczyny powstawania
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej powstaje w miejscu, w którym po zabiegu chirurgicznym doszło do zaopatrzenia i zszycia tkanek, które mają gorszą wytrzymałość na zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne powstające np. na wskutek kichania, kaszlu, zaparć, czy w trakcie ciąży. Wpływ na pojawienie się przepukliny mają:
- rozległość zabiegu – ryzyko wzrasta wraz z wielkością rany pooperacyjnej
- infekcja rany pooperacyjnej
- zbyt wczesne uruchomienie pacjenta po zabiegu chirurgicznym
- zbyt wczesne rozpoczęcie intensywnego wysiłku fizycznego lub współżycia seksualnego po zabiegu chirurgicznym, przed prawidłowym zagojeniem się rany
- otyłość i nadwaga, które powodują dłuższe gojenie się rany pooperacyjnej oraz sprzyjają pojawieniu się infekcji
- cukrzyca i palenie papierosów, które powodują gorsze gojenie się rany pooperacyjnej
- wiek – do powstania przepukliny może dojść po jakimś czasie po zabiegu chirurgicznym na skutek naturalnego wiotczenia skóry i mięśni na skutek starzenia się lub nadmiernego napięcia
- ciąża – w przypadku kobiet rodzących wcześniej przez cesarskie cięcie
- złe zaopatrzenie rany pooperacyjnej np. zbyt duża odległość między założonymi szwami lub nadmierne napięcie szwów
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – objawy
Charakterystycznym objawem przepukliny pooperacyjnej jest pojawienie się wyczuwalnego guzka lub zgrubienia pod skórą w miejscu blizny po operacji, któremu towarzyszy wrażenie ciągnięcia, dyskomfort, ból lub promieniowanie bólu w czasie zwiększonej aktywności fizycznej. Jeżeli u pacjenta z przepukliną pooperacyjną wystąpią takie objawy jak dolegliwości bólowe, nudności, wymioty, gorączka oraz zatrzymanie gazów i stolca należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą ponieważ mogą one być wynikiem uwięźnięcia przepukliny, który jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu pacjenta.
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – diagnozowanie
Zdiagnozowanie przepukliny pooperacyjnej następuje podczas dokładnego badania palpacyjnego w trakcie, którego lekarz wyczuwa charakterystyczny podskórny guzek lub uwypuklenie pojawiające się w miejscu blizny pooperacyjnej. Jeżeli specjalista potwierdzi występowanie przepukliny pooperacyjnej, tym bardziej jeżeli ma ona tendencję do powiększania się, konieczne staje się leczenie zabiegowe ponieważ zbagatelizowanie problemu może prowadzić do uwięźnięcia przepukliny, który jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu pacjenta.
Przepuklina w bliźnie pooperacyjnej – leczenie
Podstawę leczenia przepukliny pooperacyjnej stanowi zabieg chirurgiczny z uwagi na fakt, że przepukliny te same nie znikają oraz mają tendencję do powiększania się w miarę upływu czasu. Operację przepukliny pooperacyjnej można przeprowadzić na drodze chirurgii otwartej lub z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych takich jak laparoskopia czy robot chirurgiczny. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od wielkości przepukliny trwa ok. 30 minut do 1,5 godziny.
Operacja przepukliny pooperacyjnej – metoda klasyczna (otwarta)
W metodzie klasycznej dokonywane jest cięcie powłok brzucha pacjenta, które przebiega do miejsca zlokalizowania się przepukliny przez bliznę pooperacyjną, skórę, tkankę podskórną a w niektórych przypadkach również mięśnie. Autoplastyka ściany brzusznej polega na wypreparowaniu wrót przepukliny, a następnie zszyciu brzegów ubytku, a w przypadku przepuklin o dużych rozmiarach także założeniu siatki celem uzupełnienia i zamknięcia ubytku.
Operacja przepukliny pooperacyjnej – metody małoinwazyjne (laparoskopia i robot chirurgiczny)
Techniki małoinwazyjne pozwalają na naprawę przepukliny pooperacyjnej bez konieczności rozległego nacinania powłok skórnych pacjenta. Operacje wykonuje się przez 3-5 nacięcia, których średnica nie przekracza jednego centymetra. Za pomocą tych nacięć chirurg wprowadza w miejsce przepukliny zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne oraz kamerę endoskopową, która przekazuje obraz z wnętrza ciała pacjenta na ekran monitora. Następnie operator dokonuje wypreparowania przepukliny i umieszczenia specjalnej siatki pod przepukliną celem zaopatrzenia ubytku i wzmocnienia powłok jamy brzusznej. W przypadku kiedy nie jest możliwe wykonanie zabiegu laparoskopowego (z uwagi np. na wcześniej przebyte zabiegi, utrudniony dostęp operacyjny czy nietypowe położenie przepukliny) z pomocą chirurgowi przychodzi robot chirurgiczny, który pokonuje ograniczenia chirurgii laparoskopowej i pozwala na przeprowadzenie zabiegu małoinwazyjnego. Wykorzystanie w naprawie przepuklin pooperacyjnych laparoskopii lub robotów chirurgicznych pozwala pacjentom na mniejszą interwencję chirurgiczną, mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji, powikłań i utraty dużej ilości krwi. Dodatkowo pacjenci szybciej przechodzą okres rekonwalescencji i powrotu do swoich czynności życiowych i zawodowych.
Rekonwalescencja po zabiegu przepukliny pooperacyjnej
Hospitalizacja po zabiegu naprawy przepukliny pooperacyjnej uzależniona jest od rozległości zabiegu oraz metody, którą została wykonana i trwa ok. 1 – 3 dni (w przypadku zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym). Okres rekonwalescencji pacjentów po operacji waha się od 4 do 6 tygodni, a w tym czasie pacjenci muszą bezwzględnie zrezygnować z dźwigania ciężkich przedmiotów jak i wykonywania ciężkiej pracy fizycznej oraz intensywnego wysiłku fizycznego, w tym również seksu.
Przepuklina pooperacyjna – cena zabiegu
Cena komercyjnego zabiegu naprawy przepukliny pooperacyjnej uzależniona jest od metody, którą zostanie przeprowadzona (klasyczna, laparoskopowa, z użyciem robota), stopnia zaawansowania choroby jak również konieczności lub nie użycia siatek wzmacniających ściany jamy brzusznej. Wszystkie szczegóły operacji oraz możliwości jej przeprowadzenia omawiane są zawsze wspólnie z pacjentem i lekarzem prowadzącym podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.