Roboty medyczne to jedno z największych osiągnieć naukowych współczesnej chirurgii. Precyzyjne operacje wykonywane m. in. przez chirurgów, urologów oraz ginekologów z pomocą robotów poprawiają bezpieczeństwo pacjentów, redukują do minimum ryzyko ludzkich błędów i powikłań pooperacyjnych, a dzięki zminimalizowaniu inwazyjności zabiegów, znacząco przyspieszają rekonwalescencję pacjentów i ich powrót do pełni aktywności życiowych.
Z jego wykorzystaniem robotów przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego, ale również operacje w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca.
Na świecie działa już 4 800 takich urządzeń, z pomocą których przeprowadzono już ponad6 mln operacji chirurgicznych, ginekologicznych i urologicznych.
– „Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego dają możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalają na wysoką precyzję. Technologia robotyczna umożliwia np. anatomiczną resekcję prostaty z zachowaniem potencji seksualnej, trzymania moczu, przy minimalnej utracie krwi. Rekonwalescencja jest skrócona, pobyt w szpitalu jest krótki, a powrót pacjenta do rutynowych zajęć szybszy w porównaniu z operacjami otwartymi z dostępu załonowego. Dodatkowo, co istotne podczas skomplikowanych i wielogodzinnych operacji – system robotyczny dzięki ergonomicznym rozwiązaniom – stwarza duży komfort operatorowi i pozwala optymalnie utrzymać koncentrację podczas zabiegów.” – mówi uznany na świecie, pracujący w Nowym Jorku, urolog Janusz Plawner.
Nowo otwarte Centrum Chirurgii Robotycznej w Szpitalu na Klinach w Krakowie, zgodnie z profilem placówki koncentrować się będzie na zabiegowym leczeniu schorzeń onkologicznych dróg moczowych, prostaty, macicy oraz jamy brzusznej. Choć szpital działa niespełna kilka miesięcy, w placówce otrzymało leczenie już ponad 1500 pacjentów.
„Znamy potencjał technologii medycznych. Sprowadzenie systemu wsparcia robotycznego do Krakowa jest najlepszym wynikiem tej świadomości. Polskie zespoły chirurgów przez wiele lat nie miały dostępu do technologii robotycznych, dlatego w Szpitalu na Klinach w przyszłości chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. Robot służyć będzie nie tylko mieszkańcom południa kraju, którzy dotychczas nie mieli dostępu do tej technologii. Działalność tak nowoczesnego ośrodka z pewnością przyciągnie pacjentów z ościennych państw szukających nowoczesnego leczenia w Polsce, co w pełni wpisuje z strategię rozwoju turystyki medycznej realizowaną przez miasto Krakowa – podkreśla Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy szpital na Klinach.