W ubiegłym tygodniu wzięliśmy udział w debacie o „Wprowadzaniu innowacji w szpitalach w Polsce”. Członkini rady nadzorczej NEO Hospital Tatiana Piechota podkreśliła, że około 30% rynku robotyki chirurgicznej w Polsce może korzystać z innowacyjnego modelu podwykonawczego. Kluczową przewagą tego podejścia jest współpraca i współdzielenie zasobów, szczególnie ważne w kontekście ograniczeń finansowych i kadrowych.
Operator w tym modelu zajmuje się zabezpieczeniem robotów, realizacją świadczeń medycznych, wdrażaniem nowych ośrodków i zespołów. Zapewnia również przygotowanie kadry i szkolenia kliniczne. Współdzielenie zasobów w warunkach ograniczeń finansowych znacząco zwiększa efektywność wykorzystania zasobów, skracając time to market.
Model podwykonawczego w robotyce chirurgicznej w kontekście innowacji w szpitalach w Polsce może być inspiracją dla całej branży jako przykład nowoczesnego podejścia do zarządzania zasobami w warunkach wyzwań finansowych.
Grupa NEO Hospital jest pionierem i liderem we wdrażaniu tych nowych modeli operacyjnych. Dotychczas model podwykonawczy w zakresie robotyki chirurgicznej został wykorzystany w następujących placówkach: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (obecnie: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie), Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, Miejski szpital Zespolony w Olszynie.
W debacie udział wzieli:
• Daniel Flis, IQVIA Poland
• Wojciech Przechodzeń, Talkie.ai
• Martin Stysiak, Stowarzyszenie Inżynierów Telekomunikacji
• Karol Knop, inPlasMED
Dyskusję moderował: Tomasz Kopiec, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego, CMKP
Debata koncentrowała się na różnych aspektach wprowadzania innowacji w służbie zdrowia. Wspólny mianownik to przekonanie, że innowacje są kluczowe dla poprawy efektywności systemu zdrowia, a współpraca między sektorami jest niezbędna dla skutecznego wdrażania nowoczesnych rozwiązań.