Z przyjemnością informujemy, że w ten weekend zakończyliśmy kolejną edycję kursu w zakresie technik robotycznych dla lekarzy. Aktualnie jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który realizuje otwarty program szkoleń robotycznych. Podczas trzydniowego szkolenia każdy z lekarzy miał możliwość zapoznania się z zasadami pracy robota, jego instrumentarium oraz nawigacją kamery. Kurs obejmował także część praktyczną w postaci wirtualnych treningów na najnowszej generacji symulatorze jak i na trenażerach. Głównym prowadzącym kursu był prof. Tomasza Rogula, specjalizujący się w chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotycznej.
Operacje wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego niosą szereg korzyści dla pacjentów, jak mniejszy ból pooperacyjny, mniejsze dawki leków przeciwbólowych, niższy odsetek powikłań, lepszy efekt kosmetyczny czy krótszy czas rekonwalescencji i hospitalizacji. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak robot, Szpital na Klinach może dawać nadzieję i ratować zdrowie pacjentom, którzy z powodu chorób współistniejących takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie często są dyskwalifikowani do wykonania zabiegów małoinwazyjnych. Popyt na operacje robotyczne zwiększył się również w dobie pandemii.
Konsekwencją epidemii koronawirusa, a tym samym czynnikiem rozwoju, będzie skok technologiczny, który wykona medycyna. Nie bez znaczenia jest tu również rola zarządzających podmiotami medycznymi, którzy podejmą właściwe decyzje o implementacji takich rozwiązań i ich umiejętnym wdrożeniu. W dobie szerzącej się pandemii, ograniczonych zasobów, jasne staje się, że chirurgia klasyczna będzie tak, jak na całym świecie, tak również i w Polsce, ustępować miejsca chirurgii wspieranej robotycznie, a na blokach operacyjnych i w opiece nad pacjentami coraz większą rolę odgrywać będą systemy robotyczne. To bardzo dobry i ważny krok, nie tylko dla medycyny w ogóle, ale w szczególności dla pacjentów – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Szpitala na Klinach, Grupy NEO Hospital