Klinika Leczenia Otyłości w Szpitalu na Klinach
Opieka po zabiegu i zalecenia pozabiegowe
Każdy pacjent Szpitala na Klinach po operacji bariatrycznej obejmowany jest stałą opieką lekarza bariatry, psychologa i dietetyka.
Z uwagi na fakt, że operacje w Szpitalu na Klinach wykonywane są technikami małoiwazyjnymi takimi jak laparoskopia czy system wsparcia chirurgiczego hospitalizacja pacjentów trwa zazwyczaj ok. 3-5 dni a rekonwalescencja i powrót do codziennych aktywności są o wiele szybsze niż w przypadku metody tradycyjnej. Zalecane jest szybkie uruchamianie chorych, dlatego już około trzech godzin po zakończeniu zabiegu pacjenci są już pionizowani i siadają na łóżku, a chory może także samodzielnie lub z pomocą personelu pielęgniarskiego, przejść do toalety czy przespacerować się. Warto jednak pamiętać, że całkowity i pełny powrót do aktywności życiowych i zawodowych jest kwestią bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta.
Dolegliwości bólowe po operacji bariatrycznej
Bezpośrednio po wykonanym zabiegu bariatrycznym mogą wystąpić dolegliwości bólowe w okolicy jamy brzusznej, niemniej jednak w większości przypadków są one nieduże. Aby im zapobiec jak również w sytuacji odczuwania bólu przez pacjentów, przez pierwsze 2 doby podaje się hospitalizowanym osobom leki przeciwbólowe.
Pierwsza doba po operacji
W pierwszej dobie po operacji należy powstrzymać się od jedzenia, pacjent otrzymuje jedynie kroplówki dożylne. Pacjenci mogą pić niewielkie ilości płynów pod nadzorem lekarza. W sytuacji kiedy pacjent wymaga doustnego podawania leków można je popić kilkoma łykami wody. Na następny dzień po zabiegu pacjenci mogą zacząć spożywać płyny, ale na zasadzie stopniowego zwiększania ich objętości. Warto pamiętać o tym, że powinny to być napoje bezkaloryczne np. niegazowana woda mineralna czy słaba herbata bez cukru, a ilość spożywanych płynów w ciągu doby nie powinna przekraczać 500 ml w porcjach po 15 ml. W tym dniu również powoli wydłuża się czas jaki pacjent może spędzić poza łóżkiem do 8h, zmniejsza się także dawki leków przeciwbólowych i dokonuje zmiany opatrunków.
2-5 doba po operacji
W drugiej dobie po operacji u niektórych pacjentów wykonywana jest próba szczelności zespolenia w przypadku rękawowej resekcji żołądka i operacji typu bypass. W tym celu wykonywane jest zdjęcie RTG z kontrastem, który podawany jest doustnie. Nie wszyscy pacjenci wymagają tego badania. W 2-5 dobie po zabiegu, zwiększa się podawanie płynów do około 1000-1500 ml i zaleca się przyjmować ok. 60 ml w ciągu każdej godziny. Rekomenduje się aby unikać podaży przez słomkę ponieważ połknięcie zbyt dużej ilości powietrza może być powodem wzdęć jak i dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Pod koniec pierwszego tygodnia po operacji żołądek i jelita zaczynają się goić więc w ok. 5 dobie ponad połowę płynów należy zacząć zastępować napojami odżywczymi takimi jak odtłuszczone mleko lub jogurt, lekki bulion na chudym mięsie drobiowym i warzywach takich jak seler, marchewka czy pietruszka, mocno rozcieńczone kleiki z kaszy manny, jęczmiennej lub ryżowe, niesłodzone soki owocowe i warzywne rozcieńczone wodą.
W 3-5 dobie po zabiegu pacjent najczęściej może już opuścić szpital. Przy wypisie chory oprócz listy zaleceń otrzymuje także receptę na leki oraz zwolnienie L4 na okres 2-4 tygodni. Każdy pacjent Szpitala na Klinach po zabiegu bariatrycznym otrzymuje także przewodnik żywieniowy, plan diety rozpisany do 8 tygodnia po zabiegu oraz niezbędne numery kontaktowe, dzięki czemu może zasięgnąć porady w sytuacji gdyby pojawiły się u niego jakieś niepokojące objawy czy wątpliwości.
Wysiłek fizyczny po zabiegu bariatrycznym
W szybkiej rekonwalescencji pacjentów poddawanych operacjom bariatrycznym z pewnością pomaga aktywność fizyczna, którą najlepiej podjąć już parę dni po operacji, stopniowo dawkując i zwiększając wysiłek w miarę swoich możliwości. Na początku najlepiej zacząć od spacerów, a następnie po upływie ok. 6 tygodni od operacji stopniowo wdrażać takie aktywności jak nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie. Po większości operacji bariatrycznych (z wyjątkiem niektórych sportów w przypadku założenia opaski żołądkowej) nie ma przeciwwskazań do żadnego rodzaju aktywności fizycznej.
Kontrole lekarskie
W czasie hospitalizacji pacjent jest pod stałą opieką lekarza prowadzącego. Po opuszczeniu szpitala zgłasza się na pierwszą wizytę kontrolną po ok. 7-10 dniach po zabiegu celem skontrolowania stanu zdrowia i ściągnięcia szwów. Kolejna wizyta planowa jest po ok. 2-3 miesiącach po operacji i w trakcie jej trwania oprócz analizy postępów chorego w gubieniu masy ciała, ewentualnej korekty złych nawyków żywieniowych i omówienia ewentualnych problemów czy dolegliwości, dokonuje się także ponownego sprawdzenia szczelności zespolenia przy pomocy aparatu RTG. Następne wizyty planowane są w odstępie pół roku i kolejno 12 miesięcy od operacji i wówczas oceniania są już odległe efekty leczenia bariatrycznego.
Ważnym jest aby pacjenci bariatryczni mieli świadomość, że leczenie bariatryczne nie kończy się wraz z zaprzestaniem wizyt kontrolnych. Każdy pacjent wymaga bowiem stałego nadzoru i długoletniej opieki i edukacji w zakresie właściwego odżywania, jak również odpowiedniej suplementacji składników odżywczych.