Klinika Leczenia Otyłości w Szpitalu na Klinach
Rodzaje otyłości
Z uwagi na sposób powstawania otyłość możemy podzielić na pierwotną (prostą, pokarmową), która jest spowodowana nadmierną podażą pokarmów w stosunku do wydatku energetycznego oraz wtórną, która natomiast jest następstwem chorób lub zaburzeń, jak również może być efektem leków przyjmowanych długotrwale np. przeciwdrgawkowych, sterydów, niektórych hormonów, itp.
Oprócz ilości tkanki tłuszczowej w otyłości kluczowe znaczenie ma także fakt jej rozmieszczenia. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna inaczej trzewna, centralna, typu jabłko, która w porównaniu do nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder, ud czy pośladków (typ gruszki) prowadzi do powstania zaburzeń przemiany materii, gospodarki lipidowej oraz chorób towarzyszących otyłości brzusznej takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego między innymi zawału serca czy udaru mózgu.
Aby ocenić czy występuje u nas otyłość brzuszna warto we własnym zakresie dokonać pomiaru obwodu pasa, który przeprowadza się w połowie odległości między dolnym brzegiem łuku żebrowego i górnym grzebieniem kości biodrowej. Jeżeli obwód pasa jest większy niż 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn wówczas mamy do czynienia z otyłością brzuszną.