20 października odbył się finał XXXIII edycji Medalu Europejskiego, który jest niekomercyjnym, ogólnopolskim przedsięwzięciem mającym na celu wsparcie polskich produktów i usług na rynku Unii Europejskiej. Medal Europejski, to rekomendacja wystawiona wyróżnionym produktom i usługom przez najważniejszą dla przedsiębiorców instytucję działającą przy Komisji Europejskiej – Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Właśnie zakończyła się 33 edycja konkursu, a wśród laureatów konkursu znalazła się usługa NEO Hospital – Klinika Leczenia Otyłości z zabiegowym leczeniem otyłości przy wsparciu robota.
Skala epidemii otyłości rośnie na całym świecie, a jak wskazują dane Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, aktualnie trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Prognozy nie są optymistyczne ponieważ zgodnie z szacunkami, za sześć lat z otyłością będzie borykało się ok. 30% obywateli naszego kraju. Warto pamiętać, że otyłość to nie tylko choroba sama w sobie ponieważ wiąże się ona z wyższym ryzykiem zachorowalności, niepełnosprawności jak i śmierci. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłości i jak podkreśla prof. Tomasz Rogula – Dyrektor Kliniki Leczenia Otyłości Szpitala na Klinach
– Oprócz znacznej redukcji masy ciała to właśnie operacje bariatryczne pozwalają chorym na eliminację chorób towarzyszących otyłości i na uniknięcie ich negatywnych skutków. Zgodnie z szacunkami zabiegi bariatryczne istotnie wpływają na zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu chorób układu sercowo – naczyniowego nawet o 89% w okresie 5 lat jak również poprawiają jakość życia, co obserwuje się aż u ok. 95% chorych. Zabieg bariatryczny wykonywany metodami małoinwazyjnym takimi system robotyczny gwarantuje pacjentom mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze ryzyko powikłań śród i pooperacyjnych oraz szybszą rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych. Wykorzystanie robota w bartiatrii nie tylko maksymalizuje bezpieczeństwo chorych podczas zabiegu oraz redukuje liczbę powikłań, ale przede wszystkim gwarantuje lepszą jakość zespolenia, które jest kluczowym elementem każdego zabiegu bariatrycznego.