29 stycznia br. w Szpitalu na Klinach Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka, zainaugurował innowacyjny program B+R leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota. To projekt współfinansowany przez władze województwa małopolskiego ze środków Funduszy Europejskich, który jest szansą na nowoczesne i małoinwazyjne leczenie dla pacjentek onkologicznych.
– Z pandemii jako społeczeństwo możemy wyjść ze znaczną skalą długu zdrowotnego. Musimy szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych. Dlatego tak ważna jest inicjatywa badawczo-rozwojowa, którą podejmujemy w Małopolsce, ofertując pacjentkom dotkniętym rakiem szyjki i trzonu macicy program, w którym zyskują one bezpłatny dostęp do małoinwazyjnej operacji z wykorzystaniem robota. Dlatego w tym miejscu chciałabym podkreślić zaangażowanie samorządu województwa małopolskiego, który wspiera inicjatywę ukierunkowaną na poprawę jakości leczenia onkologicznego. Dzięki tego typu projektom możemy rozwijać zaangażowanie nowych technologii w służbie medycyny i odpowiadać na potrzeby pacjentów. To również kolejny projekt, który buduje rozpoznawalność Małopolski jako regionu wspierającego innowacje i rozwój przedsiębiorstw – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.
Projekt przygotowany przez Grupę NEO Hospital to unikalne w skali Polski przedsięwzięcie, które stanowi pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej w naszym kraju. W ramach projektu wspierane są działania przyczyniające się do wzmacniania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji w obszarach tzw. inteligentnej specjalizacji Małopolski, wynikających z Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego.
– Ludzkie zdrowie i życie to najważniejsze wartości, więc każde działanie, które pozwoli otoczyć je większą troską ma dla nas ogromne znaczenie. Dlatego jako samorząd województwa małopolskiego traktujemy przedsięwzięcia nacelowane na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców w sposób priorytetowy. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze szpitale zapewniały leczenie na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać, tworzą kolejne programy oparte o nowoczesne technologie i stają się prekursorami innowacyjnych metod terapeutycznych – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.