W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce od marca zabiegi raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci są dostępne dla pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Do szpitala mogą zgłaszać się pacjenci i pacjentki z całego województwa. Operacje przeprowadza dr n. med. Paweł Wisz specjalista w zakresie urologii robotycznej. Dwie pierwsze operacje wykonano w ostrołęckim szpitalu 5 marca 2024 r. Wydarzenie te odbyło się w 45-lecie rozpoczęcia działalności Oddziału Urologii w Ostrołęce. Oddział został powołany 1 marca 1979 r., a swoją działalność rozpoczął właśnie 5 marca 1979 r. Uruchomienie projektu stało się możliwe dzięki zaangażowaniu Grupy NEO Hospital.
Podwykonawstwo w kontekście robotyki chirurgicznej oznacza współdzielenie zasobów, co otwiera nowe perspektywy dla szpitali. Wśród korzyści modelu podwykonawczego są kwestie ekonomiczne, ponieważ szpital nie musi ponosić kosztownej inwestycji we własny sprzęt. Szpital przyspiesza możliwość osiągnięcia zdolności do wykonywania procedur zabiegowych z wykorzystaniem robota da Vinci na odpowiednim poziomie jakości o ok. 2-3 lata. Jest to najlepszy model by nadrobić dystans do największych ośrodków publicznych, które wystartowały z programami robotycznymi w 2020 r. Model podwykonawczy zapewnia transfer wiedzy i doświadczenia oraz umożliwia dostęp do wysokiej klasy kadry medycznej i wiedzy operacyjnej.
– Model podwykonawczy wydaje się być kluczowym narzędziem w dalszym rozwoju robotyki chirurgicznej w Polsce. Działając na zasadach elastycznego współdzielenia zasobów, ten model pozwala na skuteczną integrację nowoczesnych technologii w obszarze medycyny, otwierając jednocześnie drzwi dla mniejszych placówek do korzystania z zalet robotyki chirurgicznej. Współpraca z liderem, takim jak Grupa NEO Hospital, może stanowić inspirację dla kolejnych inicjatyw i przyczynić się do dalszego postępu w dziedzinie chirurgii wspomaganej robotami w Polsce. – mówi Joanna Szyman prezes zarządu Grupy NEO Hospital.