W dniach 20- 23 września 2023 roku, Wrocław stał się gospodarzem 71. Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich. Bogaty i starannie zaplanowany program naukowy, żywiołowe wymiany myśli z ekspertami oraz atrakcyjne imprezy towarzyszące sprawiły, że wydarzenie zgromadziło wielu entuzjastów polskiej chirurgii. Na 71. Kongres Towarzystwa Chirurgów Polskich zarejestrowało się ponad 1500 uczestników z różnych regionów Polski, w tym 180 renomowanych specjalistów z różnorodnych dziedzin chirurgii. Od ponad 130 lat Kongres jest kluczowym wydarzeniem dla chirurgów z Polski stanowiąc dla nich przede wszystkim platformę do dzielenia się nowoczesnymi osiągnięciami w dziedzinie chirurgii. Liczne sesje naukowe z udziałem wybitnych prelegentów z kraju i znakomitych ekspertów z zagranicy jak również sesje plenarne pozwolił na dyskusję dotyczącą ważnych kwestii oraz współczesnych wyzwań w chirurgii. Program zjazdu został wzbogacony o kursy i praktyczne warsztaty, które wprowadzały uczestników w najnowsze techniki i metody zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo przygotowano także specjalne sesje, w których chirurdzy mogli zaprezentować swoje osiągnięcia naukowe, zarówno w formie prezentacji ustnych jak i plakatowych.
W wydarzeniu, Szpital na Klinach reprezentował dr n. med. Ryszard Wierzbicki – chirurg onkolog, którego efekty pracy jak również kierowanego przez niego wielodyscyplinarnego zespołu zostały przedstawione w formie plakatu „Trójwymiarowa wizualizacja w mieszanej rzeczywistości obrazowych danych medycznych jako narzędzie wykorzystywane do wspomagania innowacyjnej, małoinwazyjnej chirurgii zaawansowanych nowotworów przewodu pokarmowego”.
Jak podkreśla dr Wierzbicki – Oprogramowanie umożliwiające holograficzną wizualizację 3D danych DICOM, które zostało specjalnie zaprojektowane do obsługi rzeczywistości mieszanej może współpracować bezpośrednio ze szpitalnym systemem PACS (ang. Patient Archiving And Communication System), umożliwiając natychmiastowe pobieranie danych obrazowych w środowisku przedoperacyjnym i na sali operacyjnej. Jego głównym celem jest dostarczanie obrazów diagnostycznych wspomagających decyzje o kwalifikacji do leczenia chirurgicznego, proces planowania operacji oraz podejmowanie decyzji podczas zabiegu. System daje użytkownikowi lepszą świadomość przestrzenną, umożliwia interakcję z hologramami powstałymi z danych obrazowych pacjenta za pomocą komend głosowych i gestów dłoni bez naruszania sterylności pola operacyjnego.