Grupa NEO Hospital zawarła umowę ze spółką Diagnostyka na badania histopatologiczne w ramach projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota.
Liczba operacji ginekologicznych wykonywanych z wykorzystaniem systemu robotycznego na świecie dynamicznie rośnie. podczas gdy W skali światowej osiąga poziom 25-30 proc. całości przeprowadzanych zabiegów w asyście robota podczas gdy w Polsce stanowi tylko 10 proc.
– Nasz program, dotyczący leczenia raka szyjki macicy i raka trzonu macicy, wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem. Robotyka w ginekologii to zmiana jakościowa mierzona miarą korzyści i wartości, jakie przynosi ona pacjentkom. Wartości te widzimy jako szybki powrót do zdrowia, do aktywności życiowej oraz zawodowej. Wykorzystanie systemu robotycznego pozwala wykonać zabieg minimalnie inwazyjny, a przy tym charakteryzujący się wysoką precyzją, dzięki temu możliwe jest usunięcie nowotworu i zachowanie jakości życia pacjentki po operacji. – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów wśród kobiet w Polsce odpowiadając za 23,1% z nich. Stanowią one także istotny problem zdrowotny szczególnie u kobiet w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, pacjentki zakwalifikowane do programu mogą korzystać z zabiegów robotycznych bezpłatnie. Program zabiegów ruszył w marcu i będzie trwał 30 miesięcy. Program stanowi realną szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.