Małoinwazyjne zabiegi na rzecz zdrowego kręgosłupa

małoinwazyjne operacje kręgosłupa

Leczenie schorzeń kręgosłupa

Specjalizujemy się w operacjach endoskopowych schorzeń kręgosłupa. Zadzwoń: 785 054 460 Wyślij wiadomość Przejdź na stronę

Kręgosłup to główny filar naszego ciała, który pełni szereg funkcji: utrzymuje równowagę i ciężar naszego ciała, amortyzuje wstrząsy, stanowi punkt zaczepienia dla mięśni i kości, a przede wszystkim umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jak donoszą badania aż 84% Polaków zmaga się z bólem kręgosłupa a  dolegliwości z nim związane to aktualnie jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Mylnym jest rozumowanie, że problem dotyczy głównie osób starszych i w średnim wieku albowiem coraz częściej borykają się z nim dzieci jak i młodzież. Do rozwoju schorzeń układu ruchu przyczynia się siedzący tryb życia, w tym spędzanie wielu godzin przed komputerem, nieprawidłowe odżywianie, prowadzące często do nadwagi czy narażenie na ciągły stres. Dolegliwości bólowe kręgosłupa skłaniają nas do poszukiwania skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi, takich jak rehabilitacja czy leczenie farmakologiczne, ale w sytuacji kiedy i one zawodzą jedyną skuteczną terapią może okazać się zabieg operacyjny.

Dlaczego kręgosłup boli?

Najczęściej z powodu dyskopatii czyli przepukliny dysku. W wyniku choroby zwyrodnieniowej dyski ulegają spłaszczeniu i degeneracji, przemieszczając się powodują ucisk na nerwy czego konsekwencją jest uciążliwy ból pleców, promieniujący często do miednicy, barków, głowy jak również drętwienie i mrowienie kończyn. Dyskopatia dotyczy najczęściej odcinka szyjnego oraz lędźwiowego, sporadycznie piersiowego odcinka kręgosłupa.

Małoinwazyjne operacje na kręgosłupie

Współczesne małoinwazyjne techniki operacyjne w obrębie kręgosłupa niosą za sobą wiele korzyści, nie naruszają mięśni i więzadeł przykręgosłupowych a co za tym idzie pacjent nie jest narażony na wysokie ryzyko powikłań czy duże dolegliwości bólowe. Aktualnie medycyna oferuje wiele skutecznych metod endoskopowych, o mniejszym stopniu inwazyjności niż klasyczne operacje. Zabiegi te charakteryzują się mniejszą utratą krwi i mniejszymi dolegliwościami bólowymi, co w efekcie przekłada się na szybszą rekonwalescencję i rehabilitację pacjenta. Lekarz ortopeda zawsze  wybiera technikę, która w danym momencie najlepiej rozwiązuje problem pacjenta, np. niestabilność kręgosłupa, czy ubytki neurologiczne ale warto pamiętać, że jej wybór każdorazowo wymaga indywidualnej kwalifikacji lekarza, oceny stanu klinicznego pacjenta oraz analizy badania MRI kręgosłupa.

Metody operacyjnego leczenia dyskopatii

W większości przypadków operacyjnego leczenia dyskopatii rozważa się usunięcie dysku tzw. mikrodiscetomię (otwartą lub endoskopową), nukleoplastykę, a także inne technik mniej lub bardziej inwazyjne. Pierwszeństwo mają jednak techniki małoinwazyjne, które oprócz tego, że charakteryzują się wysoką skutecznością to pozwalają również na szybki powrót pacjenta do zdrowia. – Discektomia to aktualnie najnowocześniejsza technika leczenia operacyjnego dyskopatii, polegająca na usunięciu całości lub części już wypadniętego dysku– mówi dr Daniel Płomiński, lekarz krakowskiego Szpitala na Klinach.

 Zabieg można wykonywać przy użyciu dwóch technik. Pierwsza z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego pozwala lekarzowi na bardzo dobry jakościowo wgląd w pole operacyjne przy bardzo niewielkim cięciu to tzw. technika mini – open. Endoskopowa odmiana procedury to metoda w której wykorzystany jest endoskop – rurka zawierająca kamerę oraz mikro narzędzia. Metoda endoskopowa pozwala chirurgowi w bezpieczny sposób  operować wewnątrz kanału kręgowego jak również usunąć część wypadniętego dysku a długość cięcia skórnego nie przekracza  1 cm. – wyjaśnia lekarz. 

Zabiegi mikrodiscetomii trwają około godziny, wykonywane są w  znieczuleniu ogólnym lub  w analogsedacji, a lekarz w trakcie ich trwania usuwa tą część dysku, która  powoduje nacisk na nerw czy rdzeń kręgowy. W większości przypadków pacjent odczuwa ulgę  już po samym zabiegu, a powrót do aktywności życiowej czy zawodowej jest możliwy w przeciągu 4-6 tygodni.

Dla kogo nukleoplastyka?

Nukleoplastyka wskazana jest w sytuacjach w których mamy do czynienia z dyskopatią w postaci zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowergo jak również niewielkiego wysunięcia dysku. Należy jednak pamiętać, że wybór ostatecznej metody zależy zawsze od konkretnego przypadku.  Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, polega na plastyce krążka międzykręgowego a dokładnie na obkurczeniu uwypuklonego dysku za pomocą specjalnej elektrody, która wprowadzana jest przezskórnie. Dzięki temu zabiegowi objętość dysku ulega zmniejszeniu, tym samym minimalizując ucisk na sąsiadujące struktury nerwowe co prowadzi do prawie natychmiastowego zmniejszenia się  dolegliwości bólowych. Zabieg może być wykonywany różnymi technikami takimi, jak na przykład DiscFIX, DiscoGel itp. – Do wnętrza dysku dociera się z bezpiecznego dla pacjenta dostępu tylno-bocznego, omijając kanał kręgowy i struktury nerwowe, co czyni zabieg minimalnie inwazyjnym. Taki zabieg nie przekracza 30 minut i pozwala na uruchomienie większości pacjentów zaraz po procedurze – podkreśla dr Daniel Płomiński.

W większości tego typu zabiegów powrót pacjenta do domu możliwy jest już po godzinie od zabiegu a rehabilitacja oraz stosowanie się do zaleceń lekarza pozwalają na  wygojenie się dysku i na pełen powrót do aktywności, w przeciągu 4-6 tygodni. – Metoda wykazuje wysoką skuteczność, bowiem dobre i bardzo dobre wyniki leczenia uzyskuje się u ponad 80% pacjentów, którzy poddali się tej metodzie operacji kręgosłupa – podsumowuje dr Daniel Płomiński.

Bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów ponad wszystko

Małoinwazyjne, przezskórne metody operacji kręgosłupa niosą za sobą szereg korzyści dla pacjenta takich jak eliminacja bólu pooperacyjnego, minimalizacja ryzyka infekcji rany czy powstania blizny w kanale kręgowym. Zaletą tego typu operacji jest również maksymalne zaoszczędzenie struktur stabilizujących kręgosłup (kości kręgosłupa, więzadeł oraz mięśni), krótki okres hospitalizacji i rekonwalescencji oraz szybszy powrót do codziennych aktywności.

W  Szpitalu na Klinach małoinwazyjne zabiegi wykorzystujemy w leczeniu następujących schorzeń kręgosłupa:

  • dyskopatie
  • stenozy kręgosłupa
  • odbarczania
  • blokady
  • wertebroplastyka
  • zmiany pourazowe
  • nowotwory
  • zaopatrzenie złamań
  • kyfoplastyka
  • złamania: osteoporotyczne, kompresyjne, patologiczne

 – Dzięki niewielkim rozmiarom narzędzi, świetnie zintegrowanych z nawigacją chirurgiczną oraz optymalnemu zaplanowaniu dostępu endoskopowego, możemy dziś wykonywać skomplikowane operacje na kręgosłupie poprzez niewielkie, parocentymetrowe nacięcia skóry – wyjaśnia dr Daniel Płomiński.  – Obecnie techniki mało inwazyjne znajdują zastosowanie w leczeniu większości schorzeń kręgosłupa takich, jak choroby degeneracyjne, dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe, czy wady nabyte takie, jak skolioza.

wstecz dalej