Koniec ze wstydliwym męskim problemem
Nietrzymanie moczu u mężczyzn, to niestety wciąż temat tabu. Mężczyźni albo bagatelizują problem, albo udają, że nie ma problemu, nie dopuszczając do siebie myśli, że ten wstydliwy problem może właśnie ich dotyczyć. Jak pokazują statystyki, jest to dosć powszechne schorzenie, gdyż nietrzymanie moczu występuje u ok. 43 mln mężczyzn na całym świecie. Warto zatem zatroszczyć się o siebie i pozwolić sobie na lepszy komfort życia, tak jak robią to kobiety z podobnym problemem.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn, czyli jego mimowolne wyciekanie, to schorzenie, które najczęściej spowodowane jest uszkodzeniem mięśnia zwieracza cewki moczowej lub nieprawidłowymi skurczami pęcherza moczowego. Z tego powodu inkontynencję a więc nietrzymanie moczu, dzieli się na kilka typów:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu, pojawiające się podczas kaszlu, kichania, czy wysiłku fizycznego.
- Naglące nietrzymanie moczu lub inaczej nietrzymanie moczu z parcia, którego głównym objawem jest pilna potrzeba oddania moczu spowodowana tzw. Nadaktywnością pęcherza moczowego.
- Mieszane nietrzymanie moczu, czyli wyciek moczu podczas wysiłku, któremu równocześnie towarzyszy odczuwanie naglącego parcia na pęcherz.
Pytanie zatem, jakie są przyczyny tego typu schorzenia i czy można mu zapobiec?
U mężczyzn nietrzymanie moczu może występować z wielu powodów a wśród nich wymienia się najczęściej zaburzenia czynności układu moczowego, będące głównie następstwem leczenia schorzeń gruczołu krokowego (prostaty), takich jak. rak prostaty (prostatektomia radykalna, radykalna radioterapia) lub łagodny rozrost prostaty (adenomektomia, TURP). Ponadto, na nietrzymanie moczu mogą mieć wpływ zaburzenia czynności układu nerwowego, w których dochodzi do braku kontroli nad odruchem opróżniania pęcherza, najczęściej w przypadku takich chorób jak: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, czy choroba Parkinsona. Powodem mogą być również uszkodzenia mechaniczne, takie jak uraz lub inny zabieg chirurgiczny w obrębie miednicy.
Coś Cię niepokoi? Zdiagnozuj się
Oczywiście większość objawów nietrzymania moczu można samodzielnie zaobserwować. Każdorazowo warto skonsultować się ze specjalistą urologiem. Lekarz przeprowadza wtedy szczegółowy wywiad dotyczący występujących objawów, wykona lub zleci dodatkowe badania takie jak, badanie ogólne lub mikrobiologiczne moczu, USG jamy brzusznej i miednicy. Dodatkowo może zalecić wykonanie badania pogłębionego jakim jest badanie urodynamiczne. Dzięki niemu lekarz może ocenić stan dolnych dróg moczowych – głównie czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej. Przeprowadzenie powyższych czynności pozwala rozpoznać typ nietrzymania moczu, a co za tym idzie umożliwia włączenie odpowiedniego leczenia.
Co jeśli obawy się potwierdzą?
Jeśli lekarz potwierdzi problem nietrzymania moczu, każdorazowo dostosowuje terapię do indywidualnych dolegliwości pacjenta. Złagodzeniu objawów może służyć farmakoterapia, odpowiednio dobrana dieta, fizjoterapia, jak również zestaw ćwiczeń wzmacniających dno miednicy. Niestety, często zbyt późne zgłoszenie się do lekarza z problemem nietrzymania moczu powoduje, że jedyną metodą leczenia pozostaje operacja. Podczas zabiegu stosuje się taśmy, sztuczne zwieracze, wypełniacze okołocewkowe, czy balony uciskające cewkę moczową, które mogą zastąpić uszkodzone narządy.
Pompka i taśma – wsparcie w trzymaniu moczu
Sztuczny zwieracz cewki moczowej AMS 800 to połączony ze sobą system hydrauliczny składający się z trzech elementów: pompki wszczepianej do moszny, mankietu zaciskającego, który mocowany jest wokół cewki moczowej oraz zbiornika (balon), który wszczepiany jest do jamy brzusznej. Brzmi to bardzo skomplikowanie ale od ponad 30 lat to „złoty standard” w leczeniu wysiłkowym nietrzymania moczu u mężczyzn na całym świecie, który w większości przypadków przywraca im pierwotną jakość życia, jak i umożliwia osiągnięcie skutecznego efektu trzymania moczu. Ten zestaw to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, stosowane w leczeniu ciężkiego i umiarkowanego wysiłkowego nietrzymania moczu, przede wszystkim u mężczyzn będących po operacjach raka prostaty lub łagodnego rozrostu prostaty. To hydrauliczne urządzenie ukryte w ciele pacjenta, symuluje naturalną pracę zwieracza cewki moczowej, dzięki czemu możliwe jest oddawanie moczu zgodnie z potrzebą. Wszczepienie takiego zwieracza możliwe jest wyłącznie drogą operacyjną, a jego zamontowanie umożliwia pacjentowi oddanie moczu kiedy tylko odczuwa taką potrzebę poprzez kilkukrotne naciśnięcie pompki ukrytej dyskretnie w mosznie.
Natomiast taśmy przeznaczone są do leczenia łagodnego i umiarkowanego wysiłkowego nietrzymania moczu u mężczyzn. Miękką taśmę, wykonaną z syntetycznej siatki, wszczepia się do ciała pacjenta. Wykonywany zabieg jest minimalnie inwazyjny i wiąże się zachowaniem optymalnego bezpieczeństwa pacjenta. Jak pokazują badania, implantacja taśmy przynosi znaczącą korzyść u więcej niż połowy pacjentów, a poprawne trzymanie moczu obserwuje się już bezpośrednio po zabiegu. Niewątpliwą korzyścią zastosowania tej techniki jest fakt, że powrót pacjenta do aktywności życiowych i zawodowych możliwy jest już po 1-2 tygodniach od momentu wykonania wszczepienia.