Kiedy ból kręgosłupa jest niebezpieczny?

kiedy bol kregoslupa jest niebezpieczny

Leczenie schorzeń kręgosłupa

Specjalizujemy się w operacjach endoskopowych schorzeń kręgosłupa. Zadzwoń: 785 054 460 Wyślij wiadomość Przejdź na stronę

W wieku 20 i 30 lat ból kręgosłupa często można przypisać czynnikom codziennego życia, takim jak zbyt długie siedzenie, podnoszenie dzieci lub przeforsowanie naszego organizmu podczas ćwiczeń. U osób w wieku 40 lat i starszych, dolegliwości bólowe w obrębie pleców są coraz bardziej powszechne i najczęściej dochodzi do nich na wskutek urazów jak również chorób zwyrodnieniowych.  Jeśli ból pleców związany jest z określoną czynnością, taką jak nieprawidłowe podnoszenie tułowia lub jego skręcenie i  ustępuje w ciągu 72 godzin po odpoczynku i przyłożeniu lodu, zwykle nie ma się czym martwić. Jeśli jednak ból narasta stopniowo, pojawia się nagle lub nie ustępuje przez dłuższy okres czasu, może to oznaczać poważniejszy stan. Ból pleców jest tak powszechny, że wielu pacjentów go lekceważy, tym bardziej, że zgodnie z szacunkami około 80% dorosłych doświadczy bólu pleców w swoim życiu. Dlatego ważne jest, aby umieć samodzielnie określić nasilenie się objawów bólowych i długość ich trwania ponieważ niektóre z nich  powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Różne rodzaje bólu kręgosłupa

Wiedza o tym, jak definiuje się ból pleców może być pomocna w ustaleniu, co z nim zrobić lub do jakiego specjalisty zwrócić się o pomoc. W  większość przypadków ból kręgosłupa  można podzielić na dwie kategorie: ostry lub przewlekły. Można również mówić o podostrym bólu pleców, który mieści się między ostrym a przewlekłym, chociaż ten typ dolegliwości bólowych jest mniej powszechny.

Ostry ból pleców: ból krótkotrwały

Jeśli ból pleców jest ostry, prawdopodobnie oznacza to, że ból pojawił się nagle. Niektóre czynniki takie jak stres, forsowne ćwiczenia, niezręczny ruch lub nieprawidłowe podnoszenie ciężkiego przedmiotu mogą przyczynić się do wystąpienia ostrego bólu pleców. Większość bólów kręgosłupa diagnozowana jest jako ostra a jego podstawowa przyczyna nie stanowi poważnego ani długotrwałego problemu. Warto jednak pamiętać, że przy ostrym bólu pleców ból trwa nie dłużej niż sześć tygodni.

Przewlekły ból pleców: długotrwały ból

Przewlekły ból jest poważniejszym problemem ponieważ jego objawy są na tyle silne, że wpływają na nasze zdrowie, mobilność i jakość życia przez dłuższy okres czasu. Chociaż przewlekły ból pleców może pojawić się nagle, to u większości pacjentów zwykle narasta on stopniowo i trwa dłużej niż sześć tygodni. Trzeba pamiętać, że przewlekły ból pleców może również nawracać, co oznacza, że ​​czasami ustępuje, ale regularnie powraca. Przewlekły ból może być wywołany urazem, ale jego prawdziwą przyczyną są zwykle zmiany w obrębie kręgosłupa takie jak dekondycjonowanie mięśni, przepuklina dysku, stenoza kanału kręgowego, czy zmiany zwyrodnieniowe, które postępują w miarę upływu lat.

Jak odróżnić ostry i przewlekły ból pleców?

Odróżnienie ostrego bólu pleców od przewlekłego bólu pleców może być trudne, ale ramy czasowe są tutaj najlepszym wskaźnikiem. Najczęstszym objawem ostrego bólu pleców jest ból przeszywający, piekący lub kłujący, który pojawia się nagle. Przy odrobinie czasu i ogólnie dostępnych lekach przeciwbólowych oraz terapii zimnem lub ciepłem, ostry ból może zacząć szybko ustępować – już po dwóch tygodniach. Ale w przypadku przewlekłego bólu pleców objawy mogą pojawiać się szybko lub narastać w czasie, przeważnie trwają one dłużej niż sześć tygodni lub nawracają.

Objawy bólów pleców

Pod względem objawów ból ostry i ból przewlekły mogą być bardzo podobne. Objawy bólu pleców mogą obejmować:

  • „strzelanie”, pieczenie lub ból, który nie ustępuje lub powraca po zastosowaniu domowych środków zaradczych, takich jak okłady z lodu, leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, masaże lub fizjoterapia
  • regularne napięcie lub sztywność, zwłaszcza po długim leżeniu, siedzeniu lub staniu
  • problemy ze snem
  • osłabienie kończyn dolnych lub górnych (drętwienie lub mrowienie w jednej lub obu nogach, czy rękach)

5 objawów towarzyszących bólowi kręgosłupa, których nie powinno się bagatelizować

Jeśli bólowi kręgosłupa towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów, udaj się do specjalisty, ponieważ możesz mieć do czynienia z poważniejszym stanem lub urazem:

  • Ostry ból zamiast tępego bólu:Może  wskazywać na naderwany mięsień lub więzadło jak również problem z narządem wewnętrznym położonym z tyłu lub z boku tułowia.
  • Ból promieniujący:Ten ból w charakterystyczny sposób „przesuwa się” się z okolicy kręgosłupa do pośladków lub nóg, co może wskazywać na stan ucisku nerwu lub jego
  • Nagłe osłabienie siły nóg: Osłabienie siły kończyn dolnych może być spowodowane uciskiem nerwów w kręgosłupie z powodu schorzeń takich jak rwa kulszowa lub  zwężenie kanału kręgowego (stenoza).  Nagłe osłabienie siły nóg może również wskazywać na udar.
  • Nietrzymanie moczu lub stolca: Ból pleców w połączeniu z niemożnością kontrolowania zwieraczy lub pęcherza moczowego może być oznaką poważnego ucisku nerwów lub infekcji kręgosłupa, takiej jak zapalenie dysku lub zapalenie opon mózgowych.
  • Drętwienie lub mrowienie w pachwinie lub pośladkach: Ten objaw jest z reguły oznaką poważnego uszkodzenia nerwów lub korzeni nerwów rdzeniowych kręgosłupa.
  • Zespół ogona końskiego: Tym terminem określa się równoczesne wystąpienie kilku objawów takich jak: niesymetryczne osłabienie siły nóg lub niedowład kończyny dolnej (zwłaszcza tzw. „opadająca stopa), zaburzenia czucia w obrębie krocza, pośladków i wewnętrznej powierzchni ud, czasami jedno lub obustronna rwa kulszowa, nietrzymanie moczu lub stolca. Zespół ogona końskiego jest  zawsze nagłym przypadkiem medycznym, a pacjenci zwykle wymagają natychmiastowej operacji (do 48h) w celu odbarczenia nerwów i zmniejszenia ryzyka trwałych uszkodzeń.

Inne schorzenia, które mogą powodować ból kręgosłupa

Często u pacjentów diagnozuje się szereg mniej poważnych schorzeń kręgosłupa lub narządów wewnętrznych, powodujących ból w okolicy pleców. Część z tych schorzeń nie wymaga operacji ponieważ wynika z naszego wieku a  fizjoterapia, leki, środki przeciwbólowe do wstrzykiwań lub połączenie różnych metod leczenia zazwyczaj pozwalają kontrolować objawy. Do innych schorzeń powodujących ból kręgosłupa należą:

  • Choroba zwyrodnieniowa dysku, która może powodować ból całego kręgosłupa, oraz zapalenie stawów lędźwiowych, które zwykle powoduje ból krzyża. Schorzenia te rozwijają się wraz z wiekiem i są uważane za naturalny stan zużycia naszego układu szkieletowego.
  • Zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych  to zapalenie stawów łączących kręgosłup i miednicę. Ten stan może powodować ból w dolnej części pleców, pośladkach i udach.
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa  jest  schorzeniem, które powoduje, że kręgosłup pacjenta staje się sztywny, co skutkuje nie tylko bólem kręgosłupa ale również ciągle zgarbioną i pochyloną do przodu pozycją ciała.
  • Skolioza  i  kifoza zwyrodnieniowa u dorosłych są to  nieprawidłowe skrzywienia kręgosłupa, które mogą powodować ból pleców i osłabienie siły kończyn dolnych.
  • Guz płuca może manifestować się przewlekłym bólem w górnej części pleców. W tym przypadku jest to objaw zaawansowanego raka płuc lub innego rodzaju nowotworu. Inne niepokojące znaki, które mogą towarzyszyć chorobom onkologicznym, to utrata masy ciała, ból w klatce piersiowej i osłabienie.
  • Kamica nerkowa może powodować dolegliwości bólowe w dole i po bokach pleców. W przypadku tego schorzenia oprócz dolegliwości bólowych pleców występują również inne symptomy takie jak: pieczenie przy oddawaniu moczu, mętny mocz z domieszką krwi, gorączka, dreszcze, wymioty.
  • Zatorowość płuca zazwyczaj objawia się dotkliwym bólem w plecach podczas oddychania. U pacjentów obserwuje się również ból w klatce piersiowej, suchy i napadowy kaszel, nasiloną duszność czy przyśpieszenie oddechu.
  • Choroby ginekologiczne takie jak endometrioza, torbiele jajników, rak: szyjki macicy, trzonu macicy, czy jajnika mogą być przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dlatego też zawsze przy wystąpieniu dolegliwości bólowych połączonych dodatkowo  z upławami, plamieniem międzymiesiączkowym lub bólem w podbrzuszu powinno się skonsultować swój przypadek z ginekologiem.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy ból kręgosłupa wymaga operacji, czy można go opanować za pomocą leczenia zachowawczego, ważne jest, aby znaleźć jego przyczynę w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Jak widać nie każdy ból kręgosłupa jest powodem do niepokoju, ale warto znać sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia. Dlatego jeżeli doświadczasz długotrwałego bólu kręgosłupa lub zauważyłeś u siebie, któryś z wymienionych wcześniej objawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wczesna diagnoza i leczenie zwiększają szanse na powodzenie terapii i uniknięcie poważnych powikłań.

wstecz dalej