Duży biust a ból kręgosłupa
Czy duży biust może stanowić obciążenie dla kręgosłupa? To pytanie nurtuje wiele kobiet, które często doświadczają bólu kręgosłupa w różnych jego odcinkach. Czy to jednak faktycznie związane jest z rozmiarem piersi, czy może istnieją inne czynniki? W niniejszym artykule znalazły się zarówno odpowiedzi na te pytania jak i sposoby radzenia sobie z bólem kręgosłupa.
Na co uskarżają się kobiety z dużym biustem?
Kobiety z dużym biustem, szczególnie w sytuacji korzystania z nieodpowiednio dobranych biustonoszy, skarżą się między innymi na:
- utrzymujące się dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa – ze względu na ciężar piersi, mięśnie utrzymujące sylwetkę pracują w stałym napięciu. Właśnie to długotrwałe przeciążenie może prowadzić do problemów bólowych w kręgosłupie, często w jego piersiowej części;
- gorszą jakość oddychania – obfity biust może powodować przykurcz klatki piersiowej. Przygarbiona postawa z barkami przesuniętymi do przodu może wpłynąć na zmniejszenie pojemności płuc;
- trudności ze snem – dla wielu pań z dużym biustem spanie na brzuchu staje się niewygodne;
- trudności w uprawianiu sportów – obfity biust może utrudniać takie czynności jak bieganie, jazda konna czy inne ćwiczenia fizyczne;
- dyskomfort w okolicach piersi – ciężkie piersi mogą stać się źródłem bólu, zwłaszcza po męczącym dniu;
- odparzenia pod biustem – duży biust powoduje mniejszy kontakt powietrza ze skórą przez co brak przewiewu w połączeniu z tarciem skóry może prowadzić do podrażnień takich jak odparzenia, zwłaszcza w upalne dni lub przy poceniu się.
Mity i fakty
Wielu kobietom o obfitym biuście towarzyszy dyskomfort, a bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym są dla nich niekiedy nagminne. Wielokrotnie pada stwierdzenie: „To przez moje duże piersi”. Czy jednak duży biust naprawdę jest winowajcą bólu kręgosłupa? Brak jest naukowych dowodów potwierdzających, iż duży biust bezpośrednio powoduje bóle kręgosłupa. Bóle w obszarze szyjnym, piersiowym i lędźwiowym u kobiet z dużym biustem wynikają raczej z nieprawidłowej postawy ciała, takiej jak nieodpowiednie siedzenie, chodzenie czy przenoszenie ciężaru ciała do przodu. Te nawyki posturalne z kolei mogą mieć źródło w innych czynnikach, w tym psychice kobiety. Niepokój związany z posiadaniem dużych piersi wpływa na sposób, w jaki utrzymujemy ciało, co może pogarszać problem. W rezultacie problem ten jest bardziej złożony, a duży biust niekoniecznie musi być przyczyną bólu kręgosłupa, jeśli spełnimy pewne warunki.
Dlaczego duży biust może powodować ból kręgosłupa?
- Nierównomierny ciężar: duże piersi mogą powodować nadmierne obciążenie górnej części kręgosłupa, co prowadzi do nierównowagi i nadmiernego obciążenia mięśni pleców.
- Zła postawa: kobiety z dużym biustem często pochylają się do przodu lub mają zaokrąglone ramiona w celu zrównoważenia ciężaru piersi. To prowadzi do nieprawidłowej postawy, która może wywierać dodatkową presję na kręgosłup.
- Napięcie mięśni: nierównomierny ciężar może powodować napięcie w mięśniach pleców i szyi, co prowadzi do chronicznego bólu.
Psychologiczny wymiar i postawa ciała
Warto zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny związanego z obfitym biustem. Często, gdy nie jesteśmy zadowolone ze swojego ciała, usiłujemy je ukrywać. To również dotyczy pań z dużym biustem, które „garbią się” chowając klatkę piersiową i wysuwając barki do przodu. Taka postawa staje się zwyczajowa już u młodych dziewcząt w okresie nastoletnim. To może prowadzić do pierwszych problemów ze względu na złe nawyki w zakresie postawy, które negatywnie wpływają na kręgosłup.
Rola biustonosza
Okazuje się, że źle dobrany biustonosz może mieć ogromny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Badania wskazują, że aż 90% kobiet nosi źle dopasowane biustonosze, co przyczynia się do powstawania dodatkowych dolegliwości. Wybór odpowiedniego stanika ma kluczowe znaczenie. Powinien on korygować pozycję piersi, zapewniać komfort i minimalizować obciążenia. Należy unikać napiętych ramiączek i staników, które nie pasują do aktualnych wymiarów ciała.
Ważne jest, aby większość masy biustu opierała się na dolnym pasie. To jest klucz do prawidłowej postawy. Ramiączka stanika nie powinny utrzymywać znacznej części ciężaru, a niestety wiele pań popełnia ten błąd, co prowadzi do problemów. Długotrwałe noszenie stanika z napiętymi ramiączkami może przyczyniać się do bólu i dyskomfortu.
Rehabilitacja i poprawa postawy
Jeśli mamy do czynienia z bólem kręgosłupa związanym z dużym biustem, istnieją sposoby rehabilitacji. Kluczową rolę odgrywają ćwiczenia poprawiające postawę oraz wzmocnienie odpowiednich mięśni. Jednak ważne jest nie tylko wzmacnianie, ale także rozciąganie. Zbyt napięte mięśnie piersiowe czy inne obszary ciała mogą utrudniać poprawę postawy.
Kobiety z dużym biustem powinny także skupić się na oddechu. Prawidłowy oddech, w którym aktywnie uczestniczy przepona, może przyczynić się do stabilizacji kręgosłupa oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych. Warto zwrócić się do fizjoterapeuty, który pomoże opanować technikę odpowiedniego oddychania.
Praktyczne wskazówki jak złagodzić ból kręgosłupa spowodowany dużym biustem?
- Dobór odpowiedniego biustonosza: kluczową rolę odgrywa dobrze dobrany biustonosz. Wsparcie piersi od spodu zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu biustonoszowi może on pomóc w rozłożeniu i utrzymaniu ciężaru dużych piersi — szczególnie w przypadku kobiet o wąskich plecach, u których ciężar ciała jest bardziej skoncentrowany niż w przypadku kobiet o szerszych plecach. Dlatego w celu wyboru biustonosza warto skonsultować się ze specjalistą ds. doboru bielizny.
- Regularne ćwiczenia: wzmocnienie mięśni brzucha i pleców pomoże zrównoważyć ciężar piersi i zmniejszyć obciążenie kręgosłupa. Kobietom z dużym biustem z pomocą przychodzą ćwiczenia w pozycjach otwierających klatkę piersiową. W tym przypadku korzystnie na nasz kręgosłup wpływać będzie joga, pływanie na grzbiecie oraz poranne ćwiczenia rozciągające w tym stanie przy ścianie z otwartą klatką piersiową.
- Fizjoterapia: fizykoterapeuta może nauczyć nas technik łagodzenia bólu, takich jak masaż czy terapie manualne.
- Operacja: w skrajnych przypadkach niektóre kobiety decydują się na operację zmniejszenia piersi. Jest to inwazyjna procedura, ale może przynieść ulgę w bólach kręgosłupa. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych wykazały, że przed operacją zmniejszenia piersi połowa ze 179 kobiet z piersiami w rozmiarze DD lub większym cierpiała na prawie ciągły ból górnej części pleców lub szyi, ramion lub dolnej części pleców. Po operacji objawy te występowały jedynie u 10 procent kobiet.
- Dobrze zbilansowana dieta: często za duży biust odpowiada tkanka tłuszczowa dlatego warto zadbać o prawidłową masę ciała. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna pomogą spalić zbędne kilogramy a wiele kobiet często zauważa zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa przy zmniejszeniu rozmiaru biustu. Dodatkowo poprzez zdrowy styl życia dba się o także o zdrowie psychiczne i fizyczne.
- Edukacja na temat postawy: uświadamianie sobie, jak prawidłowo stać, siedzieć i poruszać się, może znacznie pomóc w zapobieganiu bólom kręgosłupa. Warto pamiętać, że o wypracowaną, skorygowaną sylwetkę powinno się dbać przez całe życie ponieważ dzięki temu unikniemy problemów z kręgosłupem.
Ostatecznie, zrozumienie związków między postawą, biustem a kręgosłupem oraz podejście do rehabilitacji i pielęgnacja swojego ciała mogą skutecznie przeciwdziałać bólom i dyskomfortowi, a także wspomóc utrzymanie zdrowego kręgosłupa przez całe życie.