Czy można skutecznie przeciwdziałać endometriozie? Profilaktyka i diagnostyka.
Centrum Leczenia Endometriozy
Leczenie endometriozy z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych Zadzwoń: 785 054 460 Wyślij wiadomość Przejdź na stronęEndometrioza określana inaczej mianem gruczolistości macicy lub wędrującą śluzówką macicy polega na patologicznym przemieszczaniu się fragmentów błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Ogniska endometriozy lokalizują się najczęściej w obrębie jajników, otrzewnej, blizn po cesarskim cięciu ale także w jelicie, moczowodach i w pęcherzu moczowym. Zgodnie z szacunkami w Polsce na endometriozę może chorować aż 2 mln kobiet, a choroba ta jest drugą, co do częstotliwości występowania u młodych kobiet. Typowym objawem endometriozy są dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej, a schorzenie to odpowiada za trudności w zajściu w ciążę u ok. 30% kobiet. O tym jakie są objawy endometriozy, jak wygląda jej profilaktyka i diagnostyka rozmawiamy z dr Anną Golką – Leszczyńską z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Objawy endometriozy
Objawy endometriozy są często niespecyficzne i w wielu przypadkach przypominają wiele innych jednostek chorobowych dlatego tak trudno ją zdiagnozować. Pacjentki z endometriozą najczęściej wymieniają dolegliwości bólowe nasilające się w czasie trwania miesiączki lub zaraz przed nią, które lokalizują się w pachwinie, w dole brzucha lub czasami w okolicy odbytu. Charakterystycznym objawem endometriozy są obfite, długo trwające bolesne miesiączki a także problemy z zajściem ciąże. Dodatkowo wśród objawów tej choroby wymienia się:
- dolegliwości bólowe podczas stosunku płciowego,
- dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu i/lub stolca,
dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej, - wzdęcia, biegunki, nawracające zaparcia,
- krew pojawiająca się w moczu lub w kale,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego (brak owulacji, nieregularne miesiączki).
Endometrioza – diagnostyka
Z uwagi na mało specyficzne objawy i bagatelizowanie przez lekarzy dolegliwości bólowych towarzyszących miesiączce, endometrioza nastręcza wielu problemów diagnostycznych z tego też powodu czas oczekiwania na diagnozę w naszym kraju wynosi ok. 10 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Podstawę diagnostyki stanowi badanie USG (przezpochwowe oraz przezodbytnicze w przypadku dolegliwości ze strony jelit), które umożliwia zobrazowanie dużych ognisk endometrialnych. W diagnostyce dodatkowo wykorzystuje się kolonografię tomografią komputerową oraz rezonans magnetyczny. U kobiet niemogących zajść w ciążę diagnozę stawia się najczęściej podczas diagnostycznej interwencji laparoskopowej.
Do wykonania badań w kierunku endometriozy szczególną uwagę powinny przyłożyć kobiety, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy a u członków rodziny pierwszego stopnia występowała endometrioza, posiadają wady rozwojowe miednicy, są po przebytych wcześniej zabiegach operacyjnych w obrębie macicy, lub były urażone na jej uraz lub zakażenia.
Endometrioza – przyczyny powstawania
Niestety do tej pory nie ustalono dokładnie przyczyny, która odpowiedzialna jest za powstawanie endometriozy. Wśród potencjalnych czynników rozwoju tej choroby wymienia się czynniki wrodzone, autoimmunologiczne, środowiskowe, genetyczne i alergiczne. Uważa się, że jednym z głównych mechanizmów odpowiedzialnych za powstanie ognisk endometriozy jest tzw. miesiączka wsteczna. Polega ona na nieprawidłowym przemieszczaniu się krwi miesiączkowej do jamy otrzewnowej przez jajowody a następnie wszczepianiu się złuszczonych komórek endometrium w innych obszarach niż jama macicy.
Co to jest endometrioza – przyczyny i profilaktyka
Niestety ale w przypadku endometriozy nie istnieje skuteczna profilaktyka. Z tego też powodu kluczowe są regularne kontrole u ginekologa aby wykryć chorobę na jej wczesnym etapie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Leczenie endometriozy można podzielić na zachowawcze w którym stosuje się terapię hormonalną mającą na celu zminimalizowanie objawów choroby i wyciszaniu ognisk endometrialnych lub operacyjne dzięki, któremu usuwane są zrosty i ogniska endometriozy jak również przywracane jest prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej.