Co to jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (prostaty) i jakie są jego przyczyny?
Łagodny przerost prostaty to schorzenie, które dotyka statystycznie co drugiego mężczyzny po 55 roku życia. Prostata, zwana też sterczem oraz gruczołem krokowym jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, której główną rolą jest produkcja wydzieliny będącej ważnym składnikiem męskiego nasienia. Przyczyną występowania łagodnego przerostu prostaty są zaburzenia hormonalne, które zaczynają się pojawiać u panów już po 45 roku życia. Ponieważ schorzenie to dotyka znakomitą większość mężczyzn, ważne aby wiedzieć o nim jak najwięcej tym bardziej, że zignorowanie objawów i unikanie leczenia może mieć poważne konsekwencje. O tym czym jest prostata, jakie pełni funkcje, jakie objawy daje łagodny przerost stercza i jakie formy leczenia tego schorzenia proponuje współczesna medycyna rozmawiamy z dr Markiem Zawadzkim – urologiem z krakowskiego Szpitala na Klinach, specjalizującym się w operacyjnym leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą enukleacji HoLEP.
Gruczoł krokowy (inaczej: prostata, stercz) jest narządem występującym u mężczyzn. Swoją wielkością przypomina orzecha włoskiego i zlokalizowany jest wokół cewki moczowej, a dokładnie bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Budowę tego narządu można porównać do pomarańczy albowiem składa się z miąższu (gruczolaka) oraz skóry (torebki stercza). Normalna wielkość gruczołu krokowego czyli prostaty wynosi ok 25-30ml. Jej główną rolą jest produkcja wydzieliny będącej ważnym składnikiem męskiego nasienia (spermy). Powiększanie się gruczołu krokowego obserwuje się u mężczyzn po 45-50 roku życia i jest ono przejawem zaburzeń hormonalnych (głównie testosteronu), do których dochodzi w okresie przekwitania u płci męskiej. Łagodny przerost stercza jest chorobą, która dotyka ok. 30% 50 latków, 50% 65 latków i 70% mężczyzn w wieku 80 lat. Jak widać schorzenie to jest problemem powszechnym, ale niestety często lekceważonym przez męską populację. Łagodny rozrost gruczołu krokowego należy do najczęstszych chorób urologicznych u mężczyzn, a terminu ,,łagodny” używa się w wymiarze onkologicznym. Określenie charakteryzujące chorobę jako nienowotworową nie oznacza natomiast, że można ją bagatelizować albowiem nieleczona może mieć powikłania takie jak zakażenia cewki i pęcherza, problemy z nerkami, czy nawet trwałe zatrzymanie moczu.
Łagodny przerost prostaty – objawy
Rozrost prostaty to proces powolny, trwający nawet kilka lat. Po pewnym czasie rozbudowana prostata zaczyna coraz silniej zaciskać się wokół cewki moczowej, powodując jednocześnie pojawienie się pierwszych objawów głównie w zakresie problemów z oddawaniem moczu. Wskutek przerostu prostaty najczęściej dochodzi do objawów podrażnienia pęcherza w postaci częstszej niż zwykle potrzeby oddawania moczu zarówno w dzień i w nocy, czy konieczność natychmiastowego oddania moczu tzw. parcia naglące. Wśród charakterystycznych symptomów powiększenia gruczołu krokowego pacjenci najczęściej wymieniają również: zwolniony i osłabiony strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza czy problemy z rozpoczęciem mikcji. Można powiedzieć, że problemy z przerostem gruczołu krokowego dotyczą większości mężczyzn po 50 roku życia, niemniej jednak nie u wszystkich są one tak samo nasilone. Dopiero wystąpienie objawów, które stanowią uciążliwość życia codziennego, potwierdzonych odpowiednimi badaniami upoważnia do rozpoznania i postawienia diagnozy łagodnego rozrostu prostaty.
Łagodny przerost stercza a męska „sprawność”
Jeżeli przy łagodnym przeroście prostaty występują kłopoty z tak rutynową czynnością jaką jest oddawania moczu to wielu mężczyzn zastanawia się czy schorzenie to wpływa również na ich funkcje seksualne. Dla tych panów mam dobrą wiadomość albowiem w większości przypadków przerost prostaty w bezpośredni sposób nie zaburza męskiej sprawności. Niemniej jednak warto pamiętać, że prostata jest miejscem w którym produkowany jest płyn nasienny służący do przemieszczania się plemników, jak również substancje odpowiedzialne za odpowiednie nawilżenie penisa, które ułatwiają odbycie stosunku płciowego. Jeżeli więc zmniejszona będzie produkcja płynu nasiennego, automatycznie więc obniży się nawilżenie podczas współżycia, które może w pewien sposób obniżyć komfort i przyjemność płynącą z seksu. Dodatkowo łagodny przerost prostaty wiąże się z osłabionym działaniem naczyń krwionośnych, a dokładnie ich funkcji skurczowej i rozkurczowej co może powodować problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Nie bez znaczenia są również zmiany hormonalne, które towarzyszą tej chorobie albowiem to testosteron, którego spadek obserwuje się po u mężczyzn po 50 roku życia znacząco wpływa na poziom męskiego libido oraz ich prawidłową sprawność seksualną.