Obalamy 10 mitów w temacie powiększania piersi implantami
Powiększanie piersi to zabieg polecany głównie kobietom z wrodzonymi asymetriami ale również tym, u których wygląd piersi uległ zmianie na skutek utraty masy ciała, w wyniku ciąży, w związku z wiekiem lub z powodu operacji onkologicznych. Zastosowanie implantów jest aktualnie najpopularniejszą metodą powiększenia biustu, która pozwala pacjentkom wybrać optymalną wielkość piersi ale również ich kształt. Wybór implantu każdorazowo poprzedzony jest konsultacją u specjalisty, który bierze pod uwagę budowę anatomiczną, stan i elastyczność skóry, czy tryb życia kobiety. Z uwagi na niesłabnącą popularność tego zabiegu narosło wokół niego wiele mitów, które w tym artykule obala specjalista chirurgii plastycznej z krakowskiego Szpitala na Klinach – dr. Michał Pasiński.
Czy można karmić piersią po powiększaniu piersi?
MIT: Po operacji powiększania piersi implantami nie można karmić piersią.
FAKT: Większość metod powiększania piersi nie narusza ciągłości gruczołu ani kanalików mlecznych, stąd nie ma przeciwwskazań do późniejszego karmienia piersią. Jeśli jednak masz wątpliwości w tej kwestii, zgłoś to podczas konsultacji.
Do jakiego wieku można powiększać piersi?
MIT: Powyżej pewnego wieku nie wykonuje się zabiegu powiększania piersi.
FAKT: Nie ma górnej granicy wiekowej, która byłaby przeciwwskazaniem do wykonania operacji powiększania piersi. W chirurgii dużo mniejszą wagę przykłada się do wieku „kalendarzowego”, a przede wszystkim zwraca się uwagę na tzw. wiek „biologiczny”. Najważniejszy jest ogólny, dobry stan zdrowia pacjentki. Kwalifikację do zabiegu poprzedza zestaw badań i konsultacji, który pozwoli go ocenić i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Nie obawiaj się, że Twój wiek będzie przeszkodą do zabiegu. Konsultacja u specjalisty pozwoli Ci to wyjaśnić.
Czy implanty piersiowe są na całe życie?
MIT: Implanty trzeba wymieniać co ok. 10 lat.
FAKT: Nie ma jednoznacznych wytycznych ze względu na to, że najnowsza generacja implantów nie ma jeszcze długotrwałych obserwacji klinicznych. Aktualnie wymiana implantów jest zalecana co 10-12 lat. Niemniej jednak, jeśli po uprzedniej kontroli przeprowadzonej po 10 latach od zabiegu wszczepienia implantów, nadal spełniają one swoją funkcję i nie posiadają żadnych „defektów”, nie ma konieczności ich wymiany. Implanty renomowanych firm objęte są bezterminową gwarancją na wypadek uszkodzeń powstałych bez udziału pacjenta.
Czy implanty utrudniają uprawianie sportu?
MIT: W implantach nie można biegać.
FAKT: Istnieją różne metody zakładania implantów, także takie, które pozwalają na powiększanie piersi u osób zawodowo uprawiających sport wyczynowy, w tym bieganie. Niezależnie od zastosowanej metody w pierwszym miesiącu po zabiegu należy znacząco ograniczyć aktywność fizyczną. Odpowiednio dobrane implanty nie utrudniają uprawiania sportu, także biegania. Podobnie jak w przypadku piersi bez implantów, podczas uprawiania sportu rekomendowane jest stosowanie biustonosza sportowego. Dzięki temu zapewniamy sobie komfort i zapobiegamy rozciąganiu tkanki, a tym samym dbamy o jędrność biustu.
Czy jest inna metoda powiększenia piersi niż implanty?
MIT: Implanty to najlepsza metoda powiększenia piersi.
FAKT: Implanty to najpopularniejsza metoda powiększania piersi. Ale nie jedyna. Drugą co do popularności metodą jest przeszczep tkanki tłuszczowej tzn. wypełnienie piersi własną tkanką tłuszczową, pobraną z innego obszaru ciała. Aby przyniósł optymalne rezultaty, Pacjentka musi posiadać odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, którą można pobrać do późniejszego lipotransferu. Efekt powiększania piersi własną tkanką tłuszczową jest bardzo naturalny, jednak nie tak efektowny jak w przypadku implantów oraz nie tak trwały. Jest to odpowiednia alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą mieć zastosowanych implantów, a chcą poprawić wypełnienie piersi zachowując wrażenie naturalności w dotyku. Możliwe jest również połączenie obu metod powiększania piersi – lipotransferu i implantów silikonowych. Implanty w takiej sytuacji zapewniają trwałą objętość, tłuszcz natomiast zapewnia bardziej naturalne odczucia przy dotyku piersi. Jeszcze inną metodą jest wypełnianie piersi kwasem hialuronowym, ale tylko teoretycznie, w praktyce nie stosuje się tej metody ze względu na to, że wprowadza ona w błąd obraz radiologiczny (USG) – czyli ważny element w profilaktyce raka piersi – utrudniając diagnostykę zmian nowotworowych.
Czy po powiększeniu piersi implantami mogę wykonywać USG piersi?
MIT: Implanty utrudniają badanie piersi.
FAKT: Należy poinformować lekarza przeprowadzającego badanie o tym, że jesteśmy po operacji powiększania piersi implantami i jaką metodą. Implanty zdecydowanie nie są przeszkodą w kierunku profilaktyki raka piersi czy innych dolegliwości związanych z piersiami.
Czy implanty piersi są bezpieczne?
MIT: Implanty powodują raka piersi.
FAKT: Kancerogenność implantów w raku piersi nie została potwierdzona badaniami. Istnieją natomiast badania, które potwierdzają zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór układu odpornościowego: chłoniaka BIA-ALCL w przypadku zastosowania implantów o makroteksturze powłoki, która została wycofana z rynku. W przypadku implantów gładkich i teksturowanych w inny sposób, takiej zależności nie odnotowano. Najważniejsza w przypadku nowotworów jest profilaktyka. Powiększanie piersi nie zwalnia pacjentek z regularnych badań kontrolnych, w tym USG piersi czy mammografii. W przypadku zabiegów powiększania piersi wybieram implanty najwyższej jakości, kierując się badaniami klinicznymi produktu i rekomendacjami naukowymi.
Czy implanty piersi mogą wybuchnąć?
MIT: Implanty piersi wybuchają w samolocie.
FAKT: Implanty piersi nie wybuchają w samolocie. Można swobodnie podróżować po zabiegu wszczepienia implantów. Implanty mogą pęknąć pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Uszkodzenia powstałe w wyniku problemów z implantem, a nie przy udziale pacjenta, objęte są gwarancją.
Czy można zajść w ciążę mając implanty piersi?
MIT: Implanty przeszkadzają w zajściu w ciążę.
FAKT: Implanty nie stanowią przeciwwskazania do zachodzenia w ciążę. Oczywiście w związku z obrzmieniem piersi, wynikającym z produkcji pokarmu, czy ze zmian hormonalnych, piersi mogą wywoływać pewien dyskomfort. Ale nie większy niż ten związany z dolegliwościami piersi u kobiet w ciąży bez implantów. Jeżeli pacjentka planuje ciążę w krótkim czasie od zabiegu, zalecane jest przełożenie operacji na okres po porodzie/po karmieniu piersi ze względu na polaktacyjny zanik piersi.
Ile kosztuje powiększanie piersi implantami?
MIT: Powiększanie piersi jest drogie.
FAKT: Cena operacji powiększenia piersi uzależniona jest od placówki i lekarza wykonującego zabieg. W cenę zabiegu przeważnie wliczony jest koszt implantów, procedura anestezjologiczna, samo przeprowadzenie zabiegu, materiały operacyjne, pobyt w szpitalu, bielizna pooperacyjna i późniejsze kontrole, w tym usunięcia szwów. Duży wpływ na finalną cenę mają również zabiegi dodatkowe, czyli, czy powiększaniu piersi implantami towarzyszy lipotransfer, podniesienie piersi, korekta brodawek, itp. Zawsze możesz zapytać w placówce o systemy ratalne, które pozwalają sfinansować zabieg w dogodnych ratach.