Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego
Przepuklina krążka międzykręgowego jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa i może dotyczyć każdego jego odcinka, niemniej jednak najczęściej lokalizuje się w obrębie odcinka szyjnego i lędźwiowego. Występowanie przepukliny związane jest z budową dysku, w której wyróżnia się:
- krążek miedzykręgowy osadzony na obwodzie z pierścienia włóknistego, który zbudowany jest z twardej tkanki łącznej
- jądro miażdżyste będące miękką galaretowatą strukturą, która znajduje się w środkowej części dysku.
W sytuacji kiedy dochodzi do przerwania pierścienia włóknistego, masy jądra miażdżystego ulegają przemieszczeniu się w stronę kanału kręgowego, co wywołuje ucisk struktur nerwowych, który jest bezpośrednią przyczyną występowania bólu u pacjentów.
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – objawy
Wśród objawów przepukliny kręgosłupa lędźwiowego wymienia się najczęściej silny ból, promieniujący najczęściej do miednicy, jednej z kończyn dolnych, biodra czy ud, odczuwanie przez pacjentów bólu w podbrzuszu, pachwinach, mrowienie i drętwienie kończyn dolnych jak również wystąpienie deficytów neurologicznych takich, jak osłabienie siły nóg czy uczucie zdrętwienia kończyny dolnej.
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny powstawiania
Przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest najczęściej skutkiem przeciążania kręgosłupa na skutek schylania się lub podnoszenia ciężarów na wyprostowanych nogach. Do innych przyczyn tej choroby zalicza się również nagłą zmianę masy ciała: przytycie lub gwałtowne schudnięcie, siedzący tryb życia, brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej, otyłość, wady kręgosłupa jak również wzmożoną aktywność fizyczną.
Endoskopowe operacje przepukliny kręgosłupa lędźwiowego – wskazania
Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest w przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanej poprawy, występują u nich deficyty neurologiczne w postaci osłabienia siły mięśniowej, czy zaburzeń czucia, utrzymują się dolegliwości bólowe, pomimo przyjmowania silnych leków jak również na obrazie MRI uwidoczniono występowanie masywnej przepukliny. Operacje endoskopowe są również alternatywą dla chorych, którzy z uwagi na wiek lub choroby współistniejące, nie mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu technikami tradycyjnymi.
Endoskopowa operacja przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – przebieg zabiegu
Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest techniką małoinwazyjną, polegającą na przeprowadzeniu zabiegu za pomocą endoskopu co wpływa na minimalizację uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych, a także zmniejsza bliznę pooperacyjną. Zabieg wykonuje się przez niewielkie (ok. 1 cm) nacięcie skóry, przez które następnie do ciała pacjenta wprowadzany jest endoskop połączony z kamerą. Kamera umożliwia lekarzowi lepszą wizualizację operowanego miejsca poprzez powiększenie najdrobniejszych szczegółów, takich jak struktury kostne, mięśniowe, a przede wszystkim te nerwowe, znajdujące się w kanale kręgowym. Ortopeda używając mikronarzędzi podczas zabiegu usuwa masy wypadniętego dysku, odbarczając jednocześnie podrażniony nerw. Zabieg trwa ok. godziny i wykonywany jest w analgosedacji, dzięki czemu lekarz wykonujący operację ma cały czas kontakt z pacjentem, co w efekcie znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych.
Endoskopowa operacja przepukliny odcinka lędźwiowego kręgosłupa – korzyści dla pacjenta
Zabieg endoskopowy jest najmniej inwazyjną techniką stosowaną aktualnie w chirurgii kręgosłupa, który pozwala na minimalny uraz mięśni przykręgosłupowych albowiem są one jedynie rozwarstwiane, a nie odcinane od kręgosłupa, Dzięki endoskopii możliwe jest zminimalizowanie ryzyka dwóch najczęstszych powikłań występujących po operacjach tradycyjnych takich, jak zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa. Z uwagi na znikomą inwazyjność procedury zastosowanie zabiegu zmniejsza także dolegliwości bólowe pacjentów, uraz chirurgiczny jak również pozwala na otrzymanie satysfakcjonującego efektu kosmetycznego w postaci niewielkich blizn. Niewątpliwą korzyścią dla pacjentów poddawanych zabiegom endoskopowym jest również szybsza rekonwalescencja i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych.