Skolioza jest dość powszechną chorobą, która w większości przypadków zaczyna się w dzieciństwie, ale pojawia się również u osób dorosłych. Schorzenie zgodnie z szacunkami dotyka aż 70% społeczeństwa, niemniej jednak z uwagi na fakt, że większość deformacji kręgosłupa jest niewielka i nie powoduje dolegliwości bólowych, w praktyce z tego powodu leczonych jest tylko ok. 10% ludzi. Skolioza to choroba, która nie wpływa tylko nasz kręgosłup ale również na cały organizm albowiem nieleczona powoduje zniekształcenia klatki piersiowej, które niekiedy przyczyniają się do powstania zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych, a w następstwie do upośledzenia podstawowych funkcji życiowych takich, jak oddychanie czy krążenie. Skolioza to skrzywienie trójpłaszczyznowe, co oznacza, że u osób, które cierpią na to schorzenie kręgosłup wygina się zarówno do boku (płaszczyzna czołowa), skręca (płaszczyzna poprzeczna) oraz wypłaszcza się (płaszczyzna strzałkowa). O skoliozie mówimy wtedy, kiedy kąt skrzywienia uwidoczniony na zdjęciu rentgenowskim w projekcji przednio-tylnej przekracza 10 stopni w płaszczyźnie czołowej. Schorzenie najczęściej występuje u dzieci, u których ujawnia się na różnych etapach rozwoju ale cierpią na niego również dorośli i u nich pojawia się ona na skutek zwyrodnienia stawów międzykręgowych
Skolioza jest skrzywieniem, które znacząco zaburza równowagę i środek ciężkości ciała, co w konsekwencji prowadzi do powstania nieprawidłowej sylwetki a wśród osób cierpiących na tych chorobę obserwuje się skrócenie długości jednej nogi, wystające łopatki, nierówną wysokość bioder lub ramion, asymetrię talii, pochylenie ciała na jedną ze stron czy wypukłość z jednej strony pleców tzw. garb żebrowy. W cięższych przypadkach do objawów dochodzą również dolegliwości bólowe i neurologiczne takie, jak: ból w dolnej części pleców, czasem promieniujący do nogi lub stopy, pogorszenie się mechanizmu chodu, np. utykanie, pieczenie i drętwienie nogi, osłabienie siły kończyn dolnych(niedowład), opadanie stopy.
Leczenie skoliozy jest procesem długotrwałym, czasochłonnym, wymagającym od pacjenta konsekwencji i niestety nie zawsze dającym zadowalające wyniki. Wybór sposobu leczenia dobierany jest indywidualnie w zależności od wieku biologicznego pacjenta, stopnia zaawansowania choroby, tempa progresji, typu deformacji oraz możliwości pogłębiania się choroby. Podstawowym celem leczenia jest zmniejszenie deformacji, utrwalenie zahamowanej korekcji lub zatrzymanie dalszego progresu zniekształcenia.
Operacyjne leczenie skoliozy dotyczy pacjentów u których skrzywienie ma powyżej 50 stopni lub dochodzi: do progresu choroby pomimo rehabilitacji i gorsetowania, znacznego pogorszenia się sylwetki, pogorszenia się mechanizmu chodu lub utykania oraz nasilenia się objawów w pozycjach wyprostnych i podczas chodzenia (tzw. chromanie neurogenne). Podczas zabiegu operacyjnego dokonuje się korekcji skrzywienia za pomocą tytanowych wszczepów, które mają za zadanie zbalansowanie tułowia i usztywnienie kręgosłupa jak również odbarczenie uciśniętych korzeni nerwowych, powodujących dolegliwości bólowe. W krakowskim Szpitalu na Klinach operacyjnym leczeniem skolioz zajmuje się dr Aleksander Winiarski – ortopeda z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym, specjalizujący się w korekcjach deformacji kręgosłupa (skoliozy), endoskopowych operacjach kręgosłupa lędźwiowego, operacyjnym leczeniu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, złamaniach urazowych oraz patologicznych jak również w stabilizacji kręgozmyków. Doktor zajmuje się także leczeniem bólów kręgosłupa metodami blokad okołokręgowych kriolezji i termolezji jak również leczeniem zmian zwyrodnieniowych stawów za pomocą czynników bogatopłytkowych i komórek macierzystych.