Kamica nerkowa – jak walczyć, żeby wygrać
Odpowiedź jest prosta – wykorzystując najnowsze technologie i zaawansowane możliwości współczesnej medycyny, specjaliści są w stanie skutecznie walczyć z chorobami, które są zmorą dużej liczby pacjentów. Kamica nerkowa jest jednym z najpopularniejszych schorzeń, który atakuje układ moczowy człowieka. Jeśli pacjent zaczyna odczuwać bardzo silny, wręcz uporczywy ból w lędźwiach, który promieniuje do wewnętrznych okolic ud, a przy tym ma gorączkę lub dreszcze, rekomendowana jest wizyta u lekarza i konfrontacja objawów ze specjalistą. Mogą one wskazywać na obecność kamieni w drogach moczowych.
Europejskie Towarzystwo Urologiczne uspokaja – dzięki pojawieniu się nowoczesnej metody endoskopowego usuwania złogów za pomocą giętkiego aparatu optycznego, który powszechnie nazywany jest ureterorenoskopem, pacjenci mogą w krótkim czasie pozbyć się bolesnego problemu, jakim jest kamica nerkowa.
Jedną z metod leczenia jest – RIRS, metoda laserowa, dostępna w Szpitalu na Klinach w Krakowie.
– Kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu moczowego. Dzięki metodzie RIRS, za pomocą której już dzisiaj leczymy naszych pacjentów, jesteśmy w stanie całkowicie zminimalizować skutki uboczne po zabiegu. To zdecydowanie rewolucyjny sposób na przywrócenie komfortu życia naszym pacjentom – wyjaśnia dr n. med. Paweł Pilch, specjalista urologii oraz androlog kliniczny Europejskiej Akademii Andrologii.
RIRS – na czym polega zabieg?
RIRS wyróżnia wysoki poziom skuteczności leczenia z minimalnym czasem hospitalizacji (do 2 dni). Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego specjalistę w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym etapem jest cystoskopia z jednoczesnym wprowadzeniem drutu wiodącego do moczowodu nerki kamicznej, po czym następuje nałożenie koszulki dostępowej. Lekarz wprowadza giętki aparat, kruszy złogi za pomocą lasera holowego i umieszcza cewnik, aby prawidłowo odprowadzał mocz. Ryzyko naruszenia ciągłości tkanek jest całkowicie wykluczone.
Jaką przewagę nad klasycznymi metodami zyskuje RIRS? Otóż przede wszystkim kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez obraz endoskopowy, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce oraz na jednoczesne skruszenie kilku złogów/ skruszenie kilku złogów podczas jednego zabiegu. Ponadto warto zauważyć, iż RIRS charakteryzuje o wiele krótszy czas hospitalizacji pacjenta niż w przypadku zabiegów inwazyjnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu metodą RIRS jest ciąża. Zestawiając ten nowatorski sposób leczenia kamicy nerkowej z tradycyjnymi metodami pod względem ewentualnych powikłań, RIRS notuje ich najmniejszą liczbę. Należą do nich m.in. krwawienie, które można zniwelować leczeniem zachowawczym lub zanikające samoistnie, uszkodzenie laserowe miedniczki nerkowej czy uszkodzenie moczowodu.
– Kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez obraz endoskopowy, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce oraz na jednoczesne skruszenie kilku złogów podczas jednego zabiegu. Ponadto, warto zauważyć, iż RIRS charakteryzuje o wiele krótszy czas hospitalizacji pacjenta niż w przypadku innych zabiegów. Zestawiając ten nowatorski sposób leczenia kamicy nerkowej z tradycyjnymi metodami pod względem ewentualnych powikłań, RIRS notuje ich najmniejszą liczbę. Należą do nich m. in. krwawienie, które można zniwelować leczeniem zachowawczym lub zanikające samoistnie, uszkodzenie laserowe miedniczki nerkowej czy uszkodzenie moczowodu.– podkreśla lek. med. Michał Swolkień, specjalista urologii i andrologii.
RIRS – skąd popularność zabiegu?
Czynnik, który przechyla szalę korzyści to z pewnością małoinwazyjność oraz skuteczność metody, stąd zainteresowanie pacjentów tego rodzaju leczeniem kamicy nerkowej.
Szpital na Klinach to miejsce, w którym pacjenci będą mogli zostać zakwalifikowani do zabiegu RIRS. Szacuje się, iż kamica nerkowa to problem występujący najczęściej u mężczyzn w wieku 40-50 lat oraz u kobiet w wieku 50-70 lat, jednak historia medycyny zapisała również przypadki pojawiające się u ludzi młodych.
Umów się na konsultację z lekarzem
dr n. med. Paweł Pilch Specjalista urologii oraz androlog kliniczny Europejskiej Akademii Andrologii – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, certyfikowany androlog kliniczny Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Andrologicznego.
Umów wizytę
lek. med. Michał Swolkień Specjalista urologii i andrologii – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, urolog FEBU – uzyskał prestiżowy dyplom Europejskiej Rady Urologii. Członek Towarzystw Urologicznych: Polskiego (PTU), Europejskiego (EAU) i Amerykańskiego (AUA), a także Członek Polskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Andrologicznego..
Umów wizytę
Wypełnij formularz i poczekaj na nasz kontakt.
Zadzwonimy do Ciebie w pierwszym wolnym terminie, zazwyczaj trwa to nie więcej niż 48 godzin.
Specjaliści wykonujący zabiegi RIRS
Postawiliśmy na grono specjalistów z wieloletnią, kliniczną praktyką. Dowiedz się więcej o naszych poradniach i kadrze medycznej.