Kamica nerkowa to jeden z najczęstszych problemów w codziennej praktyce urologicznej. Dzięki metodzie RIRS jesteśmy w stanie w sposób szybki, małoinwazyjny, z najmniejszym odsetkiem powikłań wyleczyć pacjenta który może już po kilku dniach wrócić do codziennego funkcjonowania. Wprowadzenie tej metody zrewolucjonizowało leczenie kamicy moczowej i właśnie tę metodę chcielibyśmy zaproponować pacjentom naszego szpitala – wyjaśnia dr Michał Ogrodnik.
Najczęstszym objawem kamicy nerkowej jest silny, ostry ból, umiejscowiony w okolicy lędźwiowej, promieniujący ku dołowi w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda, zwany kolką nerkową. Zazwyczaj zjawia się on nagle. Towarzyszą mu nierzadko nudności i wymioty oraz wzdęcie. W moczu stwierdza się zazwyczaj obecność krwinek czerwonych. W każdym takim przypadku należy zwrócić się do lekarza.
Dowiedz się więcej o metodzie RIRS
Metoda RIRS wyróżnia się wysoką skutecznością oraz minimalnym czasem hospitalizacji.
Dowiedz się więcej
Jednym z nowoczesnych sposobów leczenia kamienicy jest właśnie metoda RIRS, w której wykorzystywany jest laser holmowy. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą giętkiego aparatu optycznego, który specjalista wprowadza do nerki przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, eliminując tym samym ryzyko naruszenia ciągłości tkanek. Endoskopowe usuwanie złogów z układu kielichowo-miedniczkowego nerki odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Metoda umożliwia dotarcie do każdego miejsca w nerce oraz prawidłową identyfikację złogów i kruszenia ich.
Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci, którzy cierpią przede wszystkim z powodu kamicy nerkowej, kamicy moczowodowej, patologii moczowodu, tj. guza czy zwężenia oraz patologii śluzówki układu kielichowo-miedniczkowego nerki, np. w przypadku podejrzenia guza. Po zabiegu pacjentowi pozostawia się w moczowodzie cewnik, który gwarantuje właściwy odpływ moczu z nerki po zabiegu RIRS.
Aktualnie zabiegi metodą RIRS w Szpitalu na Klinach wykonują: dr n. med. Paweł Pilch oraz lek. med. Michał Swolkień.