Wszczepienie protezy prącia jest ostateczną formą leczenia zaburzeń erekcji w postaci zabiegu operacyjnego, w sytuacji kiedy problemu zaburzenia erekcji nie da się rozwiązać w inny sposób oraz kiedy istnieją ku temu wskazania medyczne.
Do zabiegów protezowania prącia kwalifikowani są głównie pacjenci po zabiegach usunięcia prostaty, pęcherza moczowego lub operacjach odbytnicy. Zabiegi wykonuje się również u mężczyzn z uszkodzonym rdzeniem kręgowym np. w wyniku wypadku oraz u tych cierpiących na zaburzenia przewodzenia nerwowego. W przypadku tych grup pacjentów proteza stanowi jedyną alternatywę rozwiązania problemu braku erekcji – mówi dr n. med. Jakub Kłącz, urolog i seksuolog z krakowskiego Szpitala na Klinach.
Proteza półsztywna Tactra firmy Boston Scientific to system składający się z dwóch plastycznych cylindrów wszczepianych w ciała jamiste prącia pacjentów z brakiem erekcji. Proteza ta zastępuje naturalne wypełnianie się ciała jamistych krwią w trakcie pobudzenia seksualnego, które nie występuje u pacjentów z uszkodzonym unerwieniem. Pacjent poprzez odpowiednie ustawienie implantu może ustawić prącie w pozycji wzwiedzionej umożliwiającej współżycie lub ukrytej. Wszystkie elementy wykonane są z wszczepialnych i biokompatybilnych materiałów najnowszej generacji.
Jak podkreśla dr Jakub Kłącz, który w Szpitalu na Klinach wykonał zabieg protezowania prącia – Po implantacji protezy pacjent w czasie 4-6 tyg. od może podjąć satysfakcjonujące współżycie. 95% pacjentów jest zadowolonych z efektu operacji zarówno pod kątem estetycznym jak i przede wszystkim funkcjonalnym. Proteza prącia Tactra to urządzenie proste w obsłudze i stanowiące alternatywę dla bardziej skomplikowanych systemów hydraulicznych. Do największych zalet wykorzystania protezy należą przede wszystkim przywrócenie czynności wzwodu, ale także łatwość użytkowania, brak pompek, balonów z płynem, czy wyczuwalnych rurek pod skórą oraz możliwość umieszczenia wszystkich elementów protezy dyskretnie wewnątrz ciała.