Właśnie ukazał się najnowszy raport rynku robotyki chirurgicznej w Polsce PMR i Upper Finanse. Zapotrzebowanie na małoinwazyjne operacje z wykorzystaniem robotów będzie dynamicznie rosnąć. Nowe technologie stają się coraz bardziej dostępne dla lekarzy, dzięki czemu z benefitów tych technologii mogą korzystać pacjenci.
„Coraz więcej osób na całym świecie cierpi na przewlekłe schorzenia takie, jak chociażby otyłość, co przyczynia się do wzrostu liczby przeprowadzanych planowych operacji. Wielu pacjentów wybiera bardzo precyzyjne procedury z wykorzystaniem robotów, chcąc zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych, skrócić okres rekonwalescencji i jak najszybciej powrócić do aktywności życiowej i zawodowej.” – mówi prof. Tomasz Rogula
Rozwojowi sprzyjają zalety robotów chirurgicznych, które dodatkowo wyeksponowała pandemia. Jedną z kluczowych kwestii jest bezpieczeństwo, możliwość skrócenia czasu hospitalizacji pacjenta oraz zmniejszenie zaangażowania infrastruktury łóżkowej, w szczególności intensywnej terapii.
Według autorów raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2021” w latach 2021-2026 możemy spodziewać się wzrostu wartości rynku z 237 mln zł do prawie 680 mln, co oznacza, że średnioroczny wzrost tego segmentu wyniesie, aż 23%.