Sprowadzony do Krakowa system robotyczny stosowany jest w leczeniu zabiegowym wielu schorzeń, w tym także chorób nowotworowych.
Z wykorzystaniem robota przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostaty i jelita grubego, ale również operacje w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest 4,8 tys. robotów, z pomocą których wykonywanych jest rocznie ponad 1 mln operacji.
Stworzenie dostępu na nowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu chorych, w tym pacjentów z chorobami nowotworowymi z terenu Małopolski, Podkarpacia i Śląska. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii operacje wykonywane z użyciem robota są bezpieczniejsze, skuteczniejsze i pozwalają na szybszy powrót do aktywności życiowych operowanych pacjentów, w porównaniu z dotychczasowymi metodami zabiegowymi.
To prawdziwy przełom dla pacjentów z południa Polski, którzy dotychczas byli pozbawieni dostępu do tej technologii wykonywania operacji. Cieszymy się, że najnowszej generacji system robotyczny trafił do krakowskiego Szpitala na Klinach. Jesteśmy przekonani, że będzie dobrze służył pacjentom – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.