Zdrowotny must – have każdego 40 – latka, czyli program personalizowanej oceny stanu zdrowia
Praca, stres, deficyty snu, niezbyt zdrowe jedzenie, szybkie tempo i ciągły pośpiech to niewątpliwie niechlubne atrybuty naszego współczesnego życia. Do tego przyszło nam żyć w pandemicznym świecie, w którym ryzyko zarażenia się koronawirusem mocno determinuje nam codzienność i wpływa na decyzje o wykonaniu badań, czy koniecznej wizycie u specjalisty. Dlatego paradoksalnie to właśnie dzisiaj nie można odwlekać diagnostyki, nie należy się bać wizyt w placówkach medycznych, a jedynie skupić się na tym aby wykonać je w bezpiecznych warunkach – skoordynować je w taki sposób, aby zostały wykonane w jeden dzień, pod jednym dachem. Regularne kontrolowanie stanu naszego zdrowia, nawet jeśli nie pojawiają się żadne alarmujące objawy, to fundament profilaktyki zdrowotnej. Badania przesiewowe są niezbędne, ponieważ nie tylko pomagają zidentyfikować potencjalne problemy na ich wczesnym etapie, ale w krytycznych przypadkach, takich jak rak, okazuje się, że wczesna diagnoza buduje szanse na wyleczenie. Pomimo, że uważasz, że na nic nie chorujesz ponieważ nie odczuwasz żadnych niepokojących objawów – zatrzymaj się – przejdź przez Program Personalizowanej Oceny Stanu Zdrowia i zyskaj pewność, że jesteś zdrowy. Inwestycja w zdrowie, to jedna z najważniejszych w Twoim życiu! O szczegółach pakietów diagnostycznych rozmawiamy z prof. Jarosławem Fedorowskim, który jest głównym konsultantem medycznym programu oceny stanu zdrowia w krakowskim Szpitalu na Klinach.
Kiedy powinnyśmy zacząć regularnie sprawdzać stan naszego zdrowia?
Na podstawie wyników badań, jak i własnej praktyki mogę śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach wyraźnie obniżyła się granica wieku dla wielu chorób. W szczególności zachorowania w młodszej grupie wiekowej dotyczą chorób serca i układu krążenia, jak również tych najgroźniejszych chorób, czyli nowotworów, np. rak prostaty dotyka coraz częściej mężczyzn przed 40. rokiem życia, podobnie jak rak szyjki macicy czy piersi u kobiet. Tak naprawdę dbałość o regularną troskę o swoje zdrowie powinny wykazywać wszystkie osoby, które skończyły 30 lat, tym bardziej, jeżeli mają one obciążenia genetyczne, a wśród członków najbliższej rodziny występują zachorowania na choroby nowotworowe takie, jak rak piersi, jajnika, szyjki macicy, prostaty czy jąder. Warto zacząć od badań podstawowych takich, jak badania krwi czy prosta diagnostyka w postaci USG, na podstawie których specjalista jest już w stanie stwierdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. Dla tych, którzy chcą kompleksowo, w przeciągu jednego dnia i w jednym miejscu ocenić swoje zdrowie, rekomenduję przeglądy stanu zdrowia. Są to specjalnie skonstruowane dla kobiet i mężczyzn pakiety badań i konsultacji, dzięki którym można wykluczyć lub wykryć we wczesnym stadium choroby układu krążenia, układu pokarmowego, układu oddechowego, choroby metaboliczne, a w szczególności nowotworowe. Personalizowaną ocenę stanu zdrowia szczególnie polecam osobom, które przekroczyły magiczną granicę 40. lat, zwłaszcza w sytuacji jeżeli dotychczas się nie badały lub robiły to niezbyt regularnie.
Co obejmuje pakiet personalizowanej oceny stanu zdrowia?
Tak, jak sama nazwa wskazuje, w ofercie Szpitala na Klinach znajdują się pakiety, które każdorazowo można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjentów. Głównym celem programu jest określenie czynników ryzyka zachorowalności na choroby cywilizacyjne oraz podjęcie niezbędnych działań zapobiegawczych czy nawet leczenia. W ramach pakietów przeprowadzane są badania w kierunku chorób układu krążenia, chorób serca, cukrzycy, miażdżycy, jak również schorzeń wątroby, nerek czy tarczycy. Profilaktyka ukierunkowana jest również na wykrycie chorób nowotworowych, które aktualnie plasują się na pierwszym miejscu wśród zachorowalności i umieralności w naszym kraju. W przypadku kobiet pod uwagę brane są badania, które pozwalają na diagnostykę oraz oszacowanie ryzyka zachorowania na raka piersi, jajnika czy szyjki macicy. U mężczyzn szczególną uwagę przykładamy natomiast do profilaktyki raka prostaty, trzustki i jelita grubego. Warto dodać, że uwzględnione w pakietach badania laboratoryjne, diagnostyczne, jak również konsultacje u specjalistów pozwalają nam na wykrycie nawet niewielkich zmian patologicznych, a co za tym idzie, również na szybką reakcję w kierunku pogłębienia diagnostyki czy rozpoczęcia właściwego leczenia.
Sprawdź szczegóły pakietu personalizowanej oceny stanu zdrowia
Skontaktuj się z dedykowanym opiekunem:
Karolina Kopeć
Indywidualny Opiekun Pacjenta
Jak przebiega proces diagnostyczny?
Przegląd stanu zdrowia składa się ze szczegółowego wywiadu medycznego oraz ustalonych na tej podstawie badań fizykalnych, testów laboratoryjnych, obrazowania diagnostycznego oraz konsultacji realizowanych przez multidyscyplinarny zespół medyczny. Co najważniejsze, realizację pakietu możemy zaplanować w przeciągu jednego lub dwóch dni, a jedyny warunek jaki musi spełnić pacjent to dysponowanie odpowiednią ilością czasu. Ponadto, badania i konsultacje wykonujemy w jednym miejscu, w krakowskim Szpitalu na Klinach, który zapewnia kompleksową diagnostykę ultrasonograficzną, stanowiącą badanie pierwszego rzutu w profilaktyce chorób tarczycy, wątroby, serca, narządu rodnego u kobiet i odpowiednio gruczołu krokowego u mężczyzn. Dzięki obrazowaniu za pomocą USG możemy ocenić czy ewentualna zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy, jak również w tym samym czasie możemy skierować pacjenta na poszerzoną diagnostykę taką, jak tomografia, rezonans magnetyczny czy biopsja.
Jak pacjent dowiaduje się o swoim stanie zdrowia po wykonaniu wszystkich zleconych badań i konsultacji?
Wyniki wszystkich badań są analizowane przeze mnie osobiście i omawiane z pacjentem na wizycie, która jest zwieńczeniem procesu diagnostycznego. Program w praktyce kończy trwająca ok. 60 minut konsultacja podsumowująca, podczas której ma miejsce interpretacja wyników badań i konsultacji, przekazanie rekomendacji co do rozszerzenia diagnostyki oraz wspólna dyskusja z pacjentem na temat zdrowego stylu życia, a także zindywidualizowanych zaleceń medycznych na przyszłość. Po konsultacji podsumowującej otrzymuje on kompleksowy raport lekarski w języku polskim lub angielskim, jak również rekomendacje do dalszej diagnostyki lub leczenia. Cały proces kompleksowej oceny stanu zdrowia wraz z przygotowaniem raportu trwa niecały tydzień, a do tego aby upewnić się, że jesteśmy zdrowi tak naprawdę wystarczy jeden, góra dwa dni potrzebnych na wykonanie niezbędnych badań i konsultacji.
Czy personalizowanej ocenie stanu zdrowia mogą poddać się również osoby młodsze, przed 40.?
Bardzo często młody wiek wcale nie oznacza dobrego stanu zdrowia, na który wpływają przede wszystkim czynniki zewnętrzne takie, jak styl życia, poziom codziennego stresu, praca czy forma spędzania wolnego czasu. Osobiście uważam, że dla osób w młodszym wieku możliwość wykonania takiego przeglądu to cenna alternatywa sprawdzenia swojego stanu zdrowia, tym bardziej jeżeli jest się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory czy choroby układu krążenia, które wraz z genami możemy odziedziczyć po naszych rodzicach czy dziadkach. Pakiet diagnostyczny Szpitala na Klinach jest programem autorskim, którego zakres można indywidualnie tworzyć i dobierać do potrzeb konkretnego pacjenta, w tym również tego młodszego, który chciałby się przebadać w kierunku celowanej grupy chorób. Co więcej, wiele osób, pomimo, że skończyło 40 lat–, nie jest świadoma lub po prostu nie wie jakie badania warto wykonać po skończeniu tego wieku, a program personalizowanej oceny stanu zdrowia z pewnością im w tym pomoże.
Czy mówienie o badaniach profilaktycznych w dobie pandemii koronawirusa ma sens?
Zdecydowanie tak, tym bardziej, że po wybuchu pandemii COVID-19 wiele osób, pomimo występujących u nich niepokojących objawów, świadomie zrezygnowało z wizyt u specjalistów bądź badań profilaktycznych, w obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia lub z powodu lęku przed zarażeniem koronawirusem. Specjaliści wielu dziedzin, zwłaszcza onkolodzy apelują do Polaków, aby strach przed zarażeniem wirusem nie był silniejszy od głosu rozsądku, ponieważ pomimo, iż znajdujemy się w stanie zagrożenia epidemicznego, to pojawienie się COVID-19 wcale nie ograniczyło występowania innych chorób. Rak, zawał serca, udar mózgu nie czekają aż minie pandemia, dlatego z badaniami nie wolno zwlekać, tym bardziej, że jak pokazują doniesienia koronawirus będzie nam towarzyszył jeszcze przez długi czas. Osobiście uważam, że w tym trudnym czasie jeszcze bardziej liczy się jakość naszego zdrowia, dlatego zachęcam wszystkie osoby, nawet te przed trzydziestką, aby regularnie się badały, nie unikały lekarzy i pilnowały dotychczasowego kalendarza badań profilaktycznych. Mówienie o tym, że regularna profilaktyka może uratować życie bądź zwiększyć szanse na skuteczną walkę z chorobą wcale nie jest banałem, ponieważ udowodniono, że wykrycie nowotworu tylko o jeden stopień zaawansowania klinicznego wcześniej zwiększa szanse na jego całkowite wyleczenie średnio o 25%.