W Szpitalu na Klinach, w ostatnich tygodniach przeprowadziliśmy operacje guzów wątroby i trzustki z użyciem nano-noża przy wsparciu systemu mieszanej rzeczywistości, który został wykorzystany zarówno na etapie planowania oraz wykonania zabiegów. Procedura z użyciem nano-noża jest nowoczesną metodą niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu (elektroporacji) w wyniku której dochodzi do trwałego zniszczenia błon komórek rakowych i wydalenia zmian martwiczych przez układ chłonny pacjenta. Metodę tą stosuje się głównie w chirurgii onkologicznej, u pacjentów z nowotworami narządów miąższowych, u których nie można zastosować klasycznego leczenia operacyjnego z powodu lokalizacji guza, nacieku na naczynia lub umiejscowienia nowotworu w pobliżu narządów życiowo ważnych.
– Metodę z użyciem nano-noża jako formę leczenia z wyboru stosuje się najczęściej w bardzo trudnych nowotworach wątroby i trzustki, a zabieg ma na celu głównie zmniejszenie masy guza, aby była ona bardziej podatna na działanie leczenia uzupełniającego, takiego jak chemioterapia – mówi dr Ryszard Wierzbicki.
Wykorzystanie systemu mieszanej rzeczywistości, ułatwiło naszym chirurgom przygotowanie się do zabiegu oraz umożliwiło im szybką lokalizację zmian nowotworowych, co pozwoliło między innymi na skrócenie czasu zabiegu. Mieszana rzeczywistość pozwala na przetwarzanie danych medycznych, pozwalające na wizualizację trójwymiarowych danych obrazowych pozyskanych przy pomocy tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI), angiografii (angio-CT), echokardiografii (ECHO) czy też USG. Dzięki mieszanej rzeczywistości operator otrzymuje trójwymiarowy hologram, który odzwierciedla prawdziwą strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego, a dodatkowo możliwa jest pełna interakcja chirurga z wyświetlonym obrazem.
Nasza technologia pozwala na intuicyjną eksplorację zestawu danych pod dowolnym kątem przy pomocy ruchów głowy bądź gestów, co pozwala na dodatkowe zwiększenie immersji kontaktu z danymi – poprzez wchodzenie do wewnątrz danych z zapewnieniem pełnej głębi i odczucia rzeczywistego obiektu 3D/4D. To z kolei, ułatwia zrozumienie przestrzennych zależności pomiędzy strukturami, a dodatkowo umożliwia zwizualizowanie płaszczyzn przechodzących przez dane narządy – tłumaczy Andrzej Skalski, dyrektor. – Dzięki tej technologii miałem przed sobą holograficzne obrazy organów i tkanek na tle pacjenta i miałem możliwość interakcji z tymi obrazami w trakcie zabiegu. Technologia posłużyła mi również do szczegółowego zaplanowania operacji. Jest to bardzo istotne w sytuacjach, gdy podejście operacyjne do zmiany nowotworowej jest trudne z uwagi na jej lokalizację. A z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku wykonywanych operacji – dodaje dr n. med. Ryszard Wierzbicki ze Szpitala na Klinach.